VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor: ptejte se fotografa, dokumentátora a pedagoga Martina Frouze

Na otázky čtenářů bude ve čtvrtek 15 od 16 hodin odpovídat Martin Frouz. Je především fotografem a dokumentaristou, který velmi úzce spolupracuje s archeology při terénních výzkumech. Měl řadu výstav, z nichž se při jedné prezentoval i v Domě Arcadis ve Vysoké u Mělníka. Je pedagogem v Českém egyptologickém ústavu FF UK v Praze. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line rozhovor: ptejte se fotografa, dokumentátora a pedagoga Martina Frouze

Martin Frouz.

VLOŽIT DOTAZ
DOTAZ: Co všechno fotíte?
ODPOVĚĎ:Již jsem zde psal čemu se věnuji nejvíc. Je ale pravda, že díky focení jsem se dostal na mnoho míst, od dolu, v hloubce cca 1200 m pod povrchem, po vrtulníky, balony a jiné létací stroje. Měl jsem možnost si prohlížet korunovační klenoty, ne jen naše, například ve Vídni během jejich dokumentace. Fotil jsem krajiny a paleolitické umění. Portréty mnoha lidí, někdy i známých osobností, ale i mravence pod mikroskopem, či rozklad světla hranolem a podobné úkazy. Měl jsem možnost si prohlížet jeskynní malby v Evropě i Africe. Pohyboval jsem se po ploše mezi letadly. Fotil jsem modelky i zkameněliny. Ale přesto vím, že je toho neustále ještě mnohem víc, co nikdy v životě nevyfotím, ba ani nespatřím. A jsem rád, že mi stále ještě dělá radost hledat nové pohledy na mnohé věci, či postupy jak něco vyfotit. Mít možnost alespoň trochu ukázat místa, kam se z mnoha důvodů běžně lidé nepouští. Nevím, zda o takovou práci bude zájem i u odběratelů. Je to totiž mnohdy i finančně náročné a jsme dnes v době, kdy za fotografii je považováno namíření fotoaparátu či mobilu do domnělého místa výskytu objektu zájmu a provedení expozice. Vymýšlení a hledání nových přístupů se nenosí, a fotograf je každý vlastník záznamového zařízení. Nevím, zda se tedy nedožiji toho, že o to, co já považuji za fotografii, už nebude zájem.
DOTAZ: A ještě mě napadá: co naopak nikdy fotit nebudete?
ODPOVĚĎ:Říká se - nikdy neříkej nikdy :) Nevím, za léta co se fotografii věnuji, jsem fotil již kde co a netuším co život ještě přinese. Jsou oblasti, kterým se nevěnuji, ale netroufnu si nic kategoricky zavrhnout.
DOTAZ: Neplánujete vydat knihu? Předpokládám, že by na ni vaše zážitky a poznání vydaly?
ODPOVĚĎ:Některé, zejména fotografické knihy, mám již na svědomí. Zmiňoval jsem je v jiných odpovědích. Mimo to jsem už udělal i nějaké texty o odborné fotografii:

https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/publikace/7698-digitalni-a-digitalizovana-fotografie-pro-vedecke-ucely-v-pamatkove-peci ta se dá i stáhnout zde: https://www.npu.cz/publikace/digitalni-a-digitalizovana-fotografie-pro-vedecke-ucely-v-pamatkove-peci.pdf nebo https://munispace.muni.cz/index.php/munispace/catalog/book/539 zde je i odkaz na stažení.

Plánuji časem vydat ještě nějaké další knihy o focení, najde-li se nakladatel. Ale zážitkovou knihu zatím neplánuji, nejsem si jist, že by "povídání starého zbrojnoše" až tak někoho zajímalo a nejzajímavější jsou stejně ty zážitky, které by do té knihy ani dát nešly. :)
DOTAZ: Kolik už jste měl za život fotoaparátů? Nechal jste si nějaké "na památku"? :-)
ODPOVĚĎ:Popravdě nevím, zda bych to dal úplně dohromady. Byly to od počátků přístroje jako Corina (http://www.ceskefotoaparaty-flexaret.cz/corina/), pro učení a pochopení co je focení byl velmi dobrý. Později myslím Praktica MTL 5 (http://camerapedia.wikia.com/wiki/Praktica_MTL_5), až jsem se dostal k Nikonům. První byl tuším Nikon FE2 (https://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_FE2) a pak později již i nějaké střední a velké formáty (Pentax 67 https://en.wikipedia.org/wiki/Pentax_6%C3%977), přístroje Linhof (https://en.wikipedia.org/wiki/Linhof) a podobné. A po roce cca 2004 jsem začal používat digitální přístroje, v současnosti zejména Canon řady 1D. Kolik jich bylo za celou dobu si ani netroufnu odhadnout. Na "památku" mám zejména některé ty filmové přístroje s tím, že doufám, že je třeba ještě někdy využiji :)
DOTAZ: Dobrý den, pane Frouzi, zajímalo by mě, jaký máte vztah k mělnickému regionu? Děkuji. Pepa
ODPOVĚĎ:Dobrý den, na Mělnicko jezdím zejména do oblasti Kokořína. Ve Vysoké jsem měl velkou výstavu http://dumremesel.kokorin.info/data/aktuality/Fotograficka-vystava-Martina-Frouze.pdf, ale již dříve tam byly nějaké mé další výstavy. Postupně tam vznikalo část mé tvorby (zatmění měsíce například http://vesmir.cz/2015/11/11/kouzelny-mesic-zavojem/). Ale i další série z krajiny a kulturních akcí. Přímo odsud nepocházím, mám zde ale přátele a mělnický region považuji, ne jen fotograficky, za velmi atraktivní a často se do něj vracím.
DOTAZ: Máte mezi svými úlovky nějakou nejoblíbenější fotku, co na ní je?
ODPOVĚĎ:Popravdě, nějakou extra oblíbenou jednu nemám. Jsou fotografie spojené s nějakými zážitky, například roztočená obloha nad Vodní horou v Západní Egyptské poušti, či částečné zatmění slunce (myslím že snímek je třeba zde http://mediahub.cz/komunikace-35809/vystava-czech-press-photo-zaznamenala-vysokou-navstevnost-1054155 ). Ale i mnohé další. Jeden konkrétní ale asi nenajdu.
DOTAZ: Kde je možné prohlédnout si vaše fotografie?
ODPOVĚĎ:Záleží jaká část mé tvorby Vás zajímá. Již mnoho let vychází například velkoformátové kalendáře s archeologickými tématy (zejména Egyptologie), které jsou však neprodejné, ale setkávám se s nimi po celé republice (více třeba zde http://www.ff.cuni.cz/2016/07/kazdy-rok-ve-velkem-fotokalendare-ceskeho-egyptologickeho-ustavu-ff-uk/?print=pdf ). Nebo se po republice pohybuje několik kolekcí mých fotografických výstav. Vyšlo už i několik knih, kde jsem hlavní, nebo jeden z hlavních tvůrců například: http://www.tridistri.cz/kostelnejsvetejsihosrdcepane , http://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=275672 , https://www.kosmas.cz/knihy/214006/hroby-barbaru-v-praze-zlicine/ a podobně. Jinak se moje snímky vyskytují sem tam i v časopisech či novinách, společně s informacemi o výzkumech. V současnosti mám i nějaké fotografie na výstavě Czech Press Photo na Staroměstské radnici v Praze. A počátkem roku (nevím přesně, konec ledna nebo začátek února 2017) bych měl v novém CZECH PHOTO CENTRE v Nových Butovicích mít výstavu, víc informací najdete brzo na stránkách https://www.czechpressphoto.cz/cpc/).
DOTAZ: Co nejčastěji/nejraději fotografujete?
ODPOVĚĎ:Záleží, zda se jedná o úkol, tedy zadání něco dokumentovat či fotograficky popsat, nebo volnou tvorbu. Je-li to úkol, tak mne zajímají věci, kde musím něco vymyslet, výtvarně či technicky. U volné tvorby je podstatné předání nějaké aktuální myšlenky. Co do počtu asi nejčastěji dokumentuji nalezené předměty na výzkumech. Před týdnem jsem přijel z akce, kde jsem cca 14 dní fotografoval interiéry a exteriéry pyramid v Egyptě. Nejraději fotím projekty, při nichž se s něčím novým seznámím nebo se něco nového dozvím. Zajímavé je i setkávání se s novými lidmi a jejich osudy, velmi potěšující bylo například portrétování pana Miloslava Stingla či Miroslava Zikmunda, v těchto případech jsem rád, že si mohu s takovou osobností popovídat.
DOTAZ: Co říkáte na filmy Mumie a Mumie se vrací? :D
ODPOVĚĎ:Nic, možná jsem je zahlédl, ale nevěnuji jim pozornost. Může to být zábava, nedovedu posoudit.
DOTAZ: Jak často jezdíte s archeology na terénní výzkumy a kam?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Do současnosti jsem jezdil zejména s Egyptology do oblasti Abúsíru (cca 30km od Káhiry) či západní pouště, tak 2 až 4 krát ročně, dle potřeby. A jinak jezdím v Čechách či po Evropě podle potřeby a podle aktuálních probíhajících výzkumů jednotlivých pracovišť. Ne vždy je to ale jen výzkum, někdy jsou to interiéry či sbírkové předměty pro publikace nebo aktuální výstavy. V podstatě od mincí a korálků, přes koberce (například zde: http://previous.npu.cz/gnr/books/koberce-orientu-na-hradech-a-zamcich-ve-sprave-npu/ nebo https://www.npu.cz/publikace/metodika-orientalni-koberce.pdf ), až po celé hrady.
DOTAZ: Dobrý den, chtěl bych začít taky víc fotit a chtěl bych si koupit zrcadlovku. Mohl byste mi poradit jakou vybrat pro začátečníka? Mám jen starší ultrazoom, ale chtěl bych využít i různé nastavování s výměnnými objektivy? Je lepší Canon nebo Nikon? Děkuji za radu. Tomáš
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nejsem obchodník s fotoaparáty. Co se týká vašeho dotazu, tak za lepší považují lidé často to, co vlastní, takže "Canonáři" se ptají jízlivě "Nikonářů" (nebo naopak) "kdy si konečně koupí fotoaparát". Záleží co Vás ve fotografii zajímá, parametry fotoaparátu nejsou to nejpodstatnější při fotografické, ale vlastně jakékoli tvorbě. Podle oblasti, které se chcete věnovat záleží na tom, co budete potřebovat za vybavení, pokud chcete fotit makro tak potřebujete vybavení na makrofotografii, což je jiné než na živou fotografii, či sport. Při nákupu fotoaparátu je také třeba zvážit celý řetězec "nástrojů", ne jen fotoaparát, ale i vybavení, jako např. odpovídající paměťové karty, počítač příslušného výkonu a slušný monitor, předpokládáte-li ladění a úpravu fotografií. Nejlepší je tedy ten fotoaparát, který máte k dispozici, plně ho ovládáte a umíte s ním vyfotit, co potřebujete. Koneckonců jsou lidé, co udělají kvalitní snímky s obsahem a výrazem i pomocí mobilu. Neříkám, že tak lze udělat vše, ale pro některou tvorbu je to výhodnější, než velké nápadné zrcadlovky. Vždy záleží především na myšlence a schopnosti ji naplnit.
DOTAZ: Četla jsem , že mapujete památky. Za jakým účelem - pro sebe nebo třeba pro památkáře? Jaký rozsah máte, celou ČR? Majka
ODPOVĚĎ:Z oblastí, kterým se věnuji patří dokumentace památek a archeologie v současnosti k poměrně velké části mé práce. Fotografuji kde je to zapotřebí. S profesorem Jiřím Svobodou jsme při tvorbě jeho knihy "Počátky umění" cestovali od Španělska po Rusko, ale například jsme byli i v Etiopii. Jinak spolupracuji i s Českým Egyptologickým ústavem. Pracuji ale i pro Národní památkový ústav a různá muzea, Archeologický ústav v Praze i Brně. Mimo to vznikají i projekty jako kniha "Karolus quartus" http://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=275672 či výstava s podobným tématem.
DOTAZ: Dobrý den! Koukám, že máte ocenění na CPP. Za co jste ho dostal? Účastníte se pravidelně fotografických soutěží? Jaké máte největší úspěchy? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Zdravím, fotografické soutěže pravidelně neobesílám, spíš jen občas. V CPP jsem měl v minulosti Zlatá oka :) a letos zpracovávám "Grant Prahy" s tématem opravy a údržby památek v Praze, pod pracovním názvem "Nekonečný příběh". Co se týká úspěchů, tak to je spíš na posuzování jiných, ale jsem rád že jsem se mohl jako hlavní autor podílet na několika knihách, výstavách a podobných projektech. V poslední době to byly zejména publikace a akce spojené s Karlem IV.
DOTAZ: Dobrý den, jak jste se k focení dostal a co všechno fotíte?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, fotit jsem začal víc již někdy na střední škole, zintenzivnilo se to během studia na ČVUT. Původně jsem se věnoval zejména malování a fotografie mi přišla víc efektnější či snazší, ale když jsem si uvědomil, že to tak vlastně není, již jsem se fotografii věnoval poměrně intenzivně. Po absolvování oboru přesná mechanika a optika na ČVUT jsem se nakonec dostal na FAMU. V současnosti se soustředím zejména na dokumentaci archeologických výzkumů, a podobných odborných projektů. Ale v minulosti jsem se věnoval, od svobodného umění až po běžnou komerční tvorbu, poměrně mnoha oblastem. Mimo to občas vyučuji zejména využití fotografie v odborných oblastech.
DOTAZ: Učíte egyptologii? Jak jste se k tomu dostal? A proč právě tahle část světové historie, co vás na tom zajímá?
ODPOVĚĎ:Egyptologii neučím, to není můj obor. Pro egyptology jsem fotil mnoho expedic. Jsem ale fotograf, který pro jednotlivé odborníky (egyptology, antropology, archeology, kunsthistoriky, či numismatiky a podobně) připravuje dokumentaci, či dělá někdy i výtvarné snímky, plakáty, výstavy či knihy a mnohé jiné akce. Historie mne zajímá celkově, mým největším srdečním tématem je asi paleolit, zejména ten moravský, ale ne jen ten. Máte-li možnost setkávat se s předměty denní potřeby či uměním a kosterními pozůstatky napříč tisíciletími, uvědomíte si, že v každé době byli výjimeční tvůrci a vzácné osobnosti a pochopíte význam slov, která snad měl říci J. A. Komenský: "my nejsme chytřejší, jenom pozdější".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT