VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor: ptejte se Karla Lojky, projektanta, restaurátora a fotograf

Na otázky čtenářů Mělnického deníku bude ve čtvrtek 1. prosince od 9 hodin odpovídat stavební projektant, restaurátor a fotograf Karel Lojka ze Skuhrova. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line rozhovor: ptejte se Karla Lojky, projektanta, restaurátora a fotograf

Karel Lojka.

Tento rozhovor byl ukončen dne 1.12.2016
DOTAZ: Vidím, že hodně cestujete. Kde se vám líbilo ze všeho nejvíc a kde naopak nejmíň? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, je pravda, že cestuji celý život a projel jsem hodně zemí. Mám mnoho přátel po světě a většinou jsem cestoval bez cestovních kanceláří, byly to vlastně "výměnné" pobyty. Kromě Jižní Ameriky a Antarktidy jsem navštívil všechny kontinenty. Mě se snad nejvíce líbilo v Austrálii a v Itálii. Kde se mi líbilo nejméně ? Asi v Mexiku.
DOTAZ: Co to máte za pejska je hezkej?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, to bohužel není můj pejsek, ale často jej hlídám, když pán jeho cestuje. To je krátkosrstý foxteriér, s rodokmenem. Já jsem míval jezevčíky, v současné době psa už nemám, nemohl bych se mu řádně věnovat.
DOTAZ: Dobrý den, vždycky jsem si myslel, že jste z Mělníka, když sdílíte často fotky Mělníka a jste na mnoha akcích na Mělníku. Máte větší vztah k Mělníku než ke Skuhrovu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Já jsem se narodil v mělnické nemocnici, celý život na Mělníku pracoval. Bydlím sice ve Skuhrově, ale asi 150 metrů od hranice Mělníka, takže se cítím i občanem Mělníka, jeden pozemek mám i v katastru města. Myslím, že mám k oběma obcím stejný přátelský vztah.
DOTAZ: Jak se vám jako projektantovi líbí historické centrum města po jeho rekonstrukci?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Historické centrum po revitalizaci se mi líbí. Pamatuji doby, kdy historické domy byly celá desetiletí neudržované, otlučené, zaprášené nebo amatérsky poopravované. Sice jsem pracoval v Okresním stavebním podniku, který se rekonstrukcemi a opravami zabýval, ale měl omezenou kapacitu, nedostatek kvalitního materiálu a na opravy neměli investoři prostředky.
DOTAZ: Dobrý den, co Vás vedlo k tomu, že jste se stal stavebním projektantem a jak to souvisí s restaurátorem?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, vystudoval jsem kdysi stavební průmyslovku v Mělníku ( v letech 1958- 1962), pak jsem byl přijat na ČVUT, fakultu pozemního stavitelství, ale studium jsem později přerušil. Nastoupil jsem do OSP Mělník, kde jsem byl zaměstnán jako projektant stavební, ZTI a jako požární specialista po 30 let. Potom jsem 10 let projektoval ve firmě Fryč a spol. na Mělníku. Vydržel jsem u rýsovacího prkna 40 let a stále "zaučoval" nově příchozí. Protože jsme se většinou zabývaly rekonstrukcemi a opravami domů, tak jsem díky tomu poznal řadu staveb po celém mělnickém okresu.
Jak jsem se dostal k restaurování ? V mládí jsem se zajímal o starožitný nábytek a hodiny, tenkrát nebylo těžké tyto předměty získat, stal jsem se sběratelem. Řada majitelů se jich zbavovala a opatřovali si nové věci. Byly ale většinou poškozené a nefunkční a restaurátoři soukromníkům většinou věci nemohli opravovat a restaurování je nákladná záležitost. Protože můj otec byl vyučený truhlář a měl doma malou dílnu, řadu věcí jsem od něho odkoukal a dal se oprav postupně sám. Opatřil jsem si literaturu, nástroje, pomůcky a chodil na kursy dějin umění v Praze. Před 45 lety jsem se seznámil profesionálním restaurátorem dřevěných plastik a nábytku Bohumilem Zemánkem z Veltrus a od něho jsem se nejvíce učil, nezištně mi radami a pomocí pomáhal při mém restaurátorském snažení, jsme přáteli dodnes. Takže jsem se vedle svého hlavního zaměstnání zabýval ještě restaurováním.
DOTAZ: Dobrý den, pane Lojko. Jak jste se dostal k restaurování, byl to váš koníček? Učil vás někdo? Nebo jste samouk? A co je na tom nejtěžší?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Byl jsem sběratel starožitností a získané předměty byly většinou poškozené a nefunkční. Proto je většinou majitelé vyhodili nebo věnovali třeba za odvoz. Restaurátoři sice byli, ale pro soukromníky neopravovali nebo opravy byly příliš nákladné. Tak jsem se do toho pustil sám, můj otec byl truhlářem, nějaké nářadí a nástroje jsem měl. Základy truhlářského řemesla mi dal otec, potom jsem se seznámil s profesionálním restaurátorem dřevěných plastik a nábytku panem Bohumilem Zemánkem z Veltrus, který mi nezištně poskytoval pomoc a rady, jak kterou věc nejlépe opravit, což bylo opravdu neobvyklé. Někteří restaurátoři střeží svá tajemství technologií a postupů a nikomu je nesdělují. Prostudoval jsem si za ta léta dějiny umění a řemesel, chodil na přednášky kunsthistoriků, navštěvoval muzea i soukromé sbírky, pracně sháněl odbornou literaturu i nástroje. Problém byl s restaurátorskými potřebami, byly většinou z dovozu. Postupně jsem se naučil i zlacení. Naučil jsem se opravovat staré hodinové stroje, hrací strojky a hodinové skříně, většinu jsem jich uvedl do chodu. Při restaurování je potřeba znát i další řemesla. Ovšem ne vždy se vše k mé spokojenosti vše podařilo. Myslím, že při restaurování je nejvíc třeba mít hodně trpělivosti, vytrvalosti, manuální zručnosti a nadšení. Za nejtěžší pokládám dodržet stejný technologický postup při opravě, jak byl předmět tehdy ruční prací zhotoven.
DOTAZ: Dobré ráno, zajímalo by mě, kde to máte na Mělnicku nejradši, kam třeba chodíte relaxovat. :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Těžko říci, kde rád pobývám. Ale když se dostanu do města, tak je mi nejlépe na náměstí Míru, pak jdu Svatováclavskou ulicí k zámku, podívám se na nádvoří, potom ke kostelu, na Vyhlídku a vrátím se Husovou ulicí na náměstí. Pak si sednu do muzejní kavárny a dám si kávu. To už jsem absolvoval tisíckrát a nikdy se mi to neomrzelo. Vždy si říkám, to je hezké město, ten Mělník. Kolikrát jen jsem to absolvoval s různými návštěvami ! Jinak nad Skuhrovem, kde bydlím, jsou prázdné pláně a polní cesty až k Turbovicům, tam se občas také procházím, "kochám" se pohledy do krajiny a občas pořídím nějaký snímek.
DOTAZ: Co zajímavého jste kdy restauroval? Děkuji. Eliška
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Zabýval jsem se opravami historického nábytku a doplňků. Za velice obtížné, ale velice zajímavé považuji restaurování nábytku stylu Boulle z doby baroka ( povrch je intarzován rytou mosazí, cínem, želvovinou a dřevem ). Je to velice piplavá a zdlouhavá práce. Rád opravuji barokní intarzovaný nábytek, který se potom leští šelakovou politurou. Opravoval jsem stovky hodin a hracích strojků, hodinových skříní.
DOTAZ: Zajímalo by mě, co restaurujete? Viděl jsem jednou restaurátory při práci v kostele. Opravovali strop. Musí to být pěkná fuška...
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Já jsem se zabýval opravami a restaurováním starožitného nábytku, opravami hodinových a hracích strojů a ceroplastik ( předmětů z vosku). Dělal jsem to ve svém volném čase, souběžně se svým hlavním zaměstnáním. Dnes jako důchodce se tím zabývám jen občas a konečně si opravuji svoje věci, které jsem dříve nestihl. Opravy nábytku mají tu výhodu, že se kusy nábytku dají převézt do dílny k restaurátorovi a dá se s nimi manipulovat.
DOTAZ: Zdravím! Co fotíte - architekturu, krajinu nebo spíš nějaké akce a tak? Jaké vybavení používáte? Fotil jste už na film?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Abych se přiznal, tak fotografuji všechno, co se mi líbí. Nejsem nijak vyhraněný fotograf a většinou se zabývám fotografií dokumentární, což je i architektura. Různé okolnosti mě přiměly, že jsem fotografoval i nějaké reportáže, ale ty fotografuji nerad. Tíží mě pocit odpovědnosti, co když se mi to nepodaří ? Reportáže jsou věcí okamžiku, nedají se zopakovat. Naštěstí jsem to zatím zvládl. Začínal jsem fotografovat na černobílý kinofilm, fotoaparátem Zorkij-4, barevná fotografie u nás byla kdysi nedokonalá, spíš se fotografovalo na diapozitivy. Potom jsem přešel na formát negativu 6x6 cm. Vše jsem si vyvolával a zvětšoval sám, temnou komoru si držím dodnes. Měl jsem aparáty Yashiku, Pentacon six a Pentax. Když nastala éra digitalizace, tak jsem si opatřil digitální fotoaparát Fuji, několik let í fotografuji digitální polozrcadlovkou Sony se zoomem. Jako zápisník používám i fotoaparát v chytrém telefonu a jsem překvapen dobrou technickou kvalitou některých snímků. Staré negativy skenuji a pak je někdy upravím v programu Zoner.
DOTAZ: Pane Lojko, jak dlouho už fotíte? Každou chvíli dáváte na facebook fotky ze starého Mělníka, které jsou moc pěkné. Myslím, že takovou dokumentaci nikdo nemá.
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Fotografuji od roku 1964, dostal jsem ruský fotoaparát Zorkij-4 ke svým dvacetinám, postupně jsem si opatřil více fotoaparátů na kinofilm i na formáty negativu 6x6 cm. Neměl jsem vyhraněné fotografické obory, zachycoval jsem vše, co se mi líbilo. Většinou to byla dokumentární fotografie.
Protože jsem byl ovlivněn svou profesí projektanta, hodně jsem také fotografoval architekturu. K tomu mě přiměl můj bývalý profesor na mělnické průmyslovce ing. arch. Jaroslav Vebr, od kterého jsem se nejvíce naučil. On sám byl vynikající fotograf, vydal několik publikací o naší architektuře. Já jsem dříve spolupracoval s kunsthistorikem Prof. Dušanem Šindelářem, který přednášel na UMPRUM estetiku, pořizoval jsem snímky do jeho publikací. V 70. letech min. století jsem fotografoval i mělnické domy v centru i na předměstích určené k demolici. Jsou to stovky negativů, které jsem znovu oskenoval a zveřejňuji je na FB, aby zejména mladí lidé nebo přistěhovalí občané viděli, jak město vypadalo dříve. Snažím se ke snímkům dávat vysvětlující popisky. Někdy tam dávám takzvané "srovnávací snímky" . Snažím se najít místo, odkud byl tehdy záběr pořízen a vyfotografuji současný stav. Někdy je to velice obtížné nebo nemožné. Místo je třeba už zastavěné, nepřístupné nebo tam je vzrostlá vegetace. Nejvíce mě ovlivnila padesátiletá spolupráce s mým kamarádem Mgr. Františkem Puršem, historikem. Pro něho jsem také pořizoval snímky a reprosnímky do jeho publikací o Mělníku či k článkům do odborných časopisů. Bohužel, už rok není mezi námi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT