„U nás všeobecně na halové sporty moc lidí nechodí. Nejen na Mělnicku, ale celkově. Přednost má samozřejmě fotbal, hokej a možná až pak je na nějakých místech basketbal,“ říká Radana Hniličková, trenérka Kralup.

KOŠE NA BROSKVE

Počátky basketu sahají až ke konci devatenáctého století, kdy doktor James Naismith pracoval jako učitel tělesné výchovy na jedné ze springfieldských škol. Byl požádán, zda by nevymyslel sport, který by se dal hrát v tělocvičně za nepříznivého počasí. Naismith jednoduše připevnil na každou stranu haly dva koše na sběr broskví a podstata hry byla na světě. 

Basketbal si okamžitě získal mez studenty velkou popularitu a po USA se šířil nevídanou rychlostí. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se už hrál i ve Francii, Austrálii, ale třeba i v Čechách, kde poprvé basketbal představil veřejnosti Jaroslav Karásek. Bylo tomu ve Vysokém Mýtu a Karásek byl též učitelem tělocviku. Od té doby tento sport patří na sportovní mapu, přesto si zrovna v Česku basketbal nikdy nenašel takové místo, že by oslnil celou tuzemskou společnost. 

„Český basketbal má nespočet špatných věcí. Kluby spolu nespolupracují, každý si hraje na svém písečku. Profesionální spolky si také berou všechny dobré hráče z okolí a polovina z nich najednou nehraje a v dorostu úplně skončí. Bohužel to na nějakou zásadní změnu nevypadá,“ zamýšlí se Miroslav Komínek, jeden z dalších koučů Kralup. 

Přesto je basketbal součástí sportovní rodiny a nejinak je tomu na Mělnicku. V okrese existují dva kluby – BK Kralupy Junior a Basketbal Mělník. 

BK Kralupy Junior
Kralupský oddíl má obsazené všechny mládežnické kategorie. Nejde však o žádný přední basketbalový klub, proto se Junior často potýká nejen s nedostatkem trenérů, ale i s nedostatkem peněz. Spolek přesto aktivně funguje, v přípravce má aktuálně kolem čtyřiceti dětí. Právě práce s mládeží je jedna z velkých předností celého spolku.

BK R&J EBC Mělník 
Oddíl z okresního města má šest kategorií a hlavní mužstvo působí na krajské úrovni. Samotný klub byl založen už v roce 1949 jako tehdejší Sokol a v současnosti má za sebou více než pět tisíc soutěžních utkání.