VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Basketbalistky mají talent snad na všechny sporty, říká opora kralupského kádru

Kralupy – Prvoligová basketbalistka Gabriela Ernatová si vyzkoušela i hráčské zázemí na Spartě, ale nakonec se stejně vrátila do Kralup. Pochází z Kladna, chvíli bydlela i v Kralupech, ale už před dvěma lety přesídlila do Prahy. Na tréninky a zápasy musí dojíždět víc než dvacet kilometrů, ale na klub, který ji odchoval, nedá dopustit. Našla tu svou druhou rodinu.

7.9.2015
SDÍLEJ:

Gabriela Ernatová má úspěšnost trestných hodů přes 70 procent.Foto: Archiv Gabriely Ernatové

Jak je to vůbec dlouho, co jste začala s basketem?
Bylo mi deset let, když jsem vzala poprvé balon do ruky. Dnes už je to 22 roků, co hraju a když to vyslovím tahle nahlas, zní to až neuvěřitelně.

A jak vás napadlo věnovat se zrovna basketbalu, nikdo z vaší rodiny přece nehraje?
Ne, nikdo z rodiny nehraje. Na konci čtvrté třídy se dělaly u nás na Kladně talentové zkoušky do sportovní třídy, která se měla otvírat se zaměřením na košíkovou. Protože jsem zkoušky udělala, začala jsem se basketbalu věnovat.

Který z klubů byl pro vás nejpřínosnější? A proč to vlastně na Spartě tehdy nevyšlo?
Začínala jsem na Kladně a potom přesídlila do Kralup. Trénovala jsem sice nějaký čas na Spartě, ale jelikož jsem trochu prostořeká, tak jsem si dost nesedla s tehdejším trenérem a díky tomu byl konec mé extraligové kariéry, aniž by vůbec začal. Ale rozhodně nejlepší a nejpřínosnější pro mě byly Kralupy, tam mě naučili hrát tak, jak hraji. A hlavně s holkama, se kterýma jsem od začátku, jsme neuvěřitelná parta. Je to moje druhá rodina, společně trávíme Silvestry i dovolené. Samozřejmě sem tam přibereme nějaké odchované „mládě". Sparta byla pro mě přínosná pouze v tom, že se mi splnil dávný sen, podívala jsem se do USA a zahrála si proti univerzitním týmům. Ale svou kralupskou rodinu bych za kariéru stejně nevyměnila.

Vzpomínáte na nějakého trenéra víc než na ostatní? Kdo vás dokázal nejvíc naučit, když jste tak svérázná, jak říkáte?
Rozhodně to byl Jaromír Čermák. To on mě doslova uhnal, abych šla hrát do Kralup, to on mě vše naučil. A i přesto, že jsme mezi sebou měli v mých telecích letech neshody, jsem ho měla hodně ráda a myslím, že i on mě.

Jak dopadla vaše poslední sezona v první lize?
Nebyla to obvyklá sezona. Trenérské otěže po panu Čermákovi převzala jeho žena, ale letos už nás nevedla ani ona, protože odešla do trenérského důchodu. Nenašel se nikdo, kdo by dokázal tu naši úroveň udržet. Začátek se nám moc nepovedl a pak se objevil nový trenér pan Rob a dostal nás ze dna až do play-off, kde jsme sice vypadly s prvním týmem, ale musely si na nás vzít posily, takže z nás mají stále respekt.

Kde hrajete v současné době? Myslím tím klub i umístění na palubovce?
Jsem pořád v Kralupech a nehodlám to měnit. Hraju na postu pivota. Sice jsem na podkošovou hráčku poměrně malá, ale myslím, že o to dravější.

Kolik času v životě vám basket vůbec zabírá?
Teď to už není zdaleka takové, práce je pro mě přednější, nějak se uživit musím. Takže když je něco potřeba, tak zkrátka na trénink nejedu. Zápasy máme o víkendech jednou za dva týdny a to je naprosto v pořádku. Odmala jsme takhle zvyklá hrát, takže naopak by mi to chybělo, kdyby nebyl žádný výjezd.

A je to na úkor něčeho?
Já myslím, že ani ne. Po tolika letech, co hraju, si to dokážu už naplánovat tak, abych měla soukromý život plnohodnotný a basketbal mi nikdy nechyběl. Je pravda, že ale ne vždycky se to stoprocentně povede. Například dovolená na horách, na kterou jezdím pravidelně, se ne vždy dá naplánovat podle zápasů, ale to se stane každé z nás.

Po tolika letech strávených po tělocvičnách máte pocit, že máte ještě nějaké rezervy?
Myslím, že nemám žádné rezervy. Už jsem ze sebe vydala všechno a v posledních letech si hraju svůj standard.

Co vám vůbec basket v životě dal? A co naopak zase vzal?
Jak už jsem říkala, dal mi ty opravdické přítelkyně. Naučil mě být týmovým hráčem i v soukromém životě, naučil mě samostatnosti, schopnosti dělit se a nemyslet jen na sebe. Mám pocit, že mi nevzal nic, nebo mě teď nenapadá žádné negativum. Někdo s basketem okolo puberty skončí, protože chce „pařit" s kamarády. Já to zvládala obojí, i když to bylo občas hodně náročné, ale zvládla jsem to.

Plánujete v blízké době rodinu nebo svatbu?
To je dobrá otázka vzhledem k věku. Rodinu bych určitě chtěla. A svatbu? Mám to tak na střídačku. Jednou bych se chtěla strašně vdávat a podruhé si říkám k čemu to vlastně je? Spíš ale převládá, že bych svatbu chtěla, abych měla jen ten svůj den a užila si velkou párty s přáteli.

A máte teď někoho, komu byste mohla to „ano" říct?
Teď zrovna ne, jsem nezadaná a užívám si života.

Ale zpátky k basketbalu, jak se chystáte na nadcházející sezonu? A na čem byste chtěla nejvíc zapracovat?
Trénuju normálně. A určitě bych teď chtěla zapracovat na tom, abych nebyla tak prostořeká na rozhodčí, někdy mi to dost přitěžuje. Jinak, co se týká basketbalu, tak jedině na fyzičce. Občas je to hodně náročné udržet krok s protihráčkou, která je o 14 let mladší.

Jaké jsou cíle v letošní sezoně?
Náš cíl je každý rok stejný – dostat se do play-off a pak rozhodně do první čtyřky.

Děláte i jiné sporty nebo nějaké koníčky, pokud na ně zbývá čas?
Ano, samozřejmě, kolo, brusle, badminton, tenis i snowboard. Všechny sporty, protože basketbalistky mají talent na všechny sporty. Jako koníčka mám hlavně přátele, filmy, knihy a samozřejmě sem tam nějakou párty.

Barbora Walterová

Autor: Redakce

7.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 30 910 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař na dermatologickou ambulanci. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30910 kč, mzda max. 49544 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie, -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvazek, -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), -práci v úspěšné nemocnici se stabilním zázemím renovované mezinárodní společnosti, , 5 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, -zájem o práci v příjemném prostředí, -odpovědnost a rozhodnost, -vstřícný přístup k pacientům, -ochota podílet se na chodu a prestiži nemocnice, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Internisti 32 549 Kč

Lékaři v interních oborech Lékař na Interní oddělení. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32549 kč, mzda max. 49544 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie , -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvazek ve směnném provozu, -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), -práci v úspěšné nemocnici se stabilním zázemím renovované mezinárodní společnosti, , 6 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, -lékař do ústavních pohotovostních služeb, -zájem o práci v příjemném prostředí, -odpovědnost a rozhodnost, -vstřícný přístup k pacientům, -ochota podílet se na chodu a prestiži nemocnice, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Gynekolog 29 821 Kč

Lékaři v gynekologii a porodnictví Lékař gynekolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29821 kč, mzda max. 79848 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie, -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvazek ve směnném provozu, -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), -práci v úspěšné nemocnici se stabilním zázemím renovované mezinárodní společnosti, , 5 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, -zájem o práci v příjemném prostředí, -odpovědnost a rozhodnost, -vstřícný přístup k pacientům, -ochota podílet se na chodu a prestiži nemocnice, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: - znalost originální čínské kuchyně, čínský jazyk výhodou, Místo výkonu práce:Dr. E. Beneše 1159, 277 11 Neratovice , Kontakt: osobně po-st 15:00-16:00, telefonicky po-čt 15:00-17:00. Pracoviště: Hao yang ou s.r.o. neratovice, Dr. E. Beneše, č.p. 1159, 277 11 Neratovice. Informace: Wang Xiaosen, +420 776 698 666.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Mělnický deník

Votvírák 2018
102

Na Votvíráku se bavilo několik desítek tisíc návštěvníku

Dopravní značení musí řidiči vnímat rozumně

Střední Čechy – Zdravý rozum musí za volantem vítězit vždy a za všech okolností – na druhou stranu by značky neměly řidiče navádět nesprávně. Jedno i druhé je obzvlášť aktuální v nynější době plné oprav na silnicích spojených s dopravními omezeními. To často upravují i značky ukazující, jak objíždět výkopy, vyfrézovaná místa a další pracoviště.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

OBRAZEM: V Loděnici řádili Exáči

Benátky nad Jizerou – Byl to večer, na jaký se jen tak nezapomíná. V sobotním večeru a noci se areál benátecké Loděnice zaplnil stovkami fanoušků, kteří přišli poslouchat písně spojené se skupinou EX 05 a především spojené s Jiřím Rákosníkem. Ten vloni slavil šedesátiny a tak, za organizační podpory svého hudebního parťáka Milana Frumara, zorganizovali večer nazvaný Jiří Rákosník 60 a kamarádi.

Spalničky stále nenechávají lidi na pokoji

Střední Čechy – Jestliže sympatická nula za 23. kalendářní týden dávala naději, že se postup onemocnění nebezpečnými spalničkami ve středních Čechách zastavil, v uplynulém týdnu už bylo vše jinak: byl hlášen nový potvrzený případ.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT