Jaremčuková na mezinárodních soutěžích reprezentuje Itálii. Původem je však z Ukrajiny, což dává znát. I když tuto zemi nereprezentuje, běhá pro ni a má ji stále v srdci. Už letos v Neapoli na Napoli City Half Marathonu, který rovněž pořádala organizace RunCzech, proběhla cílovou páskou s ukrajinskou vlajkou. Toto gesto zopakovala i na pražském Sportisimo 1/2Maratonu Praha.

„Chci všem vzkázat, že Ukrajina válku nechce. Jediné, co chceme, je mír, a to na celém světě,“ říká atletka. Na Ukrajině má rodiče, sourozence a přátele. Věnovala tak tento závod všem lidem, a hlavně mužům a ženám, kteří za tuto zem v současné době bojují.

close Sofiia Yaremchuk. info Zdroj: RunCzech zoom_in Sofiia Yaremchuk. Sportovní bojovnost předvedla Jaremčuková také na půlmaratonu, který se pořádal za nepříznivého počasí. Startovalo se v teplotách kolem nuly stupňů a za mírného sněžení. I přes tyto překážky se jí podařilo vylepšit svůj osobní rekord. A to z 1:10:11 na 1:09:09.

„Byla opravdu velká zima a taky vítr mě překvapil. Minulý měsíc jsem trénovala v Kyrgyzstánu, takže jsem na takovou zimu nebyla vůbec zvyklá. Běžela jsem ale rychle a za to jsem ráda,“ popsala svůj pocit Jaremčuková, která ve Sportisimo 1/2Maratonu skončila celkově pátá. Do cíle doběhla po více než dvou minutách za Nesphine Jeptelingovou z Keni.