Trať vedla ze Mšena na Harasov, Štampach, Lhotku, do Hleďsebe, Čepičky a do Velkého Borku, kde byl cíl na fotbalovém hřišti. Dvě třetiny ji tvořily lesní a polní cesty, zbytek asfalt a klidné silnice. Profil byl mírně zvlněný, což dělá závod velmi atraktivní – běželo se částečně i v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Máchův kraj.

Absolutní kategorii vyhrál sedmatřicetiletý Jiří Čivrný z BK Semily časem 1:17:43 h, který však zaostal o pět a půl minuty za loňským traťovým rekordem Mrázka. Mezi ženami byla nejrychlejší čtyřiačtyřicetiletá Iveta Fořtová, vítězka kategorie C, která se svým časem dostala pod 1 hodinu a 40 minut.

„Traťové rekordy se neposunuly vinou velmi špatného počasí, silného větru a měkkého povrchu po nočním dešti," vysvětlil Martin Hunčovský.

„S výkonem jsem spokojený, blátivou trať jsem absolvoval bez větších problémů. Zúročil jsem to, co jsem v posledních osmi týdnech natrénoval. Před tím jsem měl trochu problémy se zdravím i nedostatkem času," svěřil se Jiří Čivrný po závodě.

„Nebyl to jednoduchý závod. K bahnité trati se v závěru přidal vítr a v takových podmínkách byl běh obtížný, protože člověk bojoval sám se sebou. Celkově jsem však spokojená, měla jsem z výkonu dobrý pocit. Oceňuji navíc i bezchybnou organizaci," řekla se v cíli nejrychlejší žena Iveta Fořtová.

Kromě klasických individuálních závodů se uskutečnily také soutěže dvojic (rodič + potomek), canicross (člověk a pes) či týmová soutěž (hodnotí se časy tří nejlepších). Letos navíc startoval i neslyšící pár z týmu Milovičtí běžci.

Nejstaršímu účastníkovi – Jiřímu Pejpalovi z Prahy – bylo třiaosmdesát, nejmladšímu patnáct. Byl jím Jan Chlebovský z Mělníka. Startovalo i dvanáct zahraničních běžců, kromě sedmičky Slováků například i Španěl či Maďarka.

„Zajímavostí letošního ročníku bylo desetiminutové divadelní představení žáků místní základní školy, zaměřené na sport, které se odehrálo před vyhlašováním výsledků. Na závěr jsme absolvovali dvě losování – už tradiční o hlavní cenu, kterou byla opět uzená kýta, a pak jsme vylosovali jednoho závodníka, který při příležitosti našeho prvního jubilea od nás dostal permanentku Boreckého půlmaratonu v podobě doživotního startovného zdarma," doplnil Martin Hunčovský.

Z výsledků Boreckého půlmaratonu
Absolutní pořadí: 1. Čivrný (BK Semily) 1:18:43 h, 2. Flégl (Vrchlabí) -1:57,3 min., 3. T. Hunčovský -3:36,4 min.
Vítězové jednotlivých kategorií – muži: Čivrný (BK Semily) 1:18:43, Friedrich (Bautzen) 1:23:34, Jakoubek (ČLA Trutnov) 1:31:08, Frič 1:45:19; junioři: Grabher (Dolní Kruty) 1:44:33; ženy: Lábusová (Pražírna) 1:46:37, Šibravová (PIM BK) 1:45:19, Fořtová (Eleven Run team) 1:39:14, Breburdová (MK Kladno) 1:59:29; družstva: Eleven run team (Koravský, Fořt, Fořtová, Lukeš, Lukešová) celkový čas 4:31:28 h; rodič a dítě: Tomáš a Karel Kouřilové 2:57:40,6 h (1:27:03,8 + 1:31:36,8.).
Kompletní výsledková listina na www.irontime.cz.

VLADIMÍR ZEMÁNEK