Jenže šampionát byl z organizačních důvodů zrušen a přesunut na příští rok do Katowic. Ultramaratonec Martin Hunčovský nechce ani v Polsku chybět, ale aby mohl nadále reprezentovat, musí splnit potřebné výkonnostní limity.

„Reprezentace je pro mě vždy velká čest a ocenění za mnohaletou práci a dřinu v přípravě. Výkon z dánského Aarhusu z ledna letošního roku 184 kilometrů za 24 hodin je sice solidní, ale pravděpodobně na nominaci nepostačí. Potřebuji znovu výkon kolem magické hranice 200 kilometrů,“ vysvětlil šestačtyřicetiletý Martin Hunčovský, proč se rozhodl v termínu 23. a 24. června sám zorganizovat „náhradní“ závod.

Jeho dějištěm bude čtvrt kilometru dlouhý škvárový okruh v areálu Integrované střední školy technické v Mělníku, kde vyučuje. Soupeři pak budou učňové a studenti školy z třídy 2.ES (elektrikáři + zámečníci), kteří postaví štafetu dvanácti až patnácti běžců.

„Žáci budou mít možnost se pravidelně střídat po uběhnutých okruzích, a tím i dobře regenerovat, ale jde o ultravytrvalostní výkon, bez možnosti spánku a s tím nemají doposud žádnou zkušenost. Ale mohou mě mile překvapit a třeba vydrží celý závod,“ řekl vytrvalec.

Nad regulérností závodu budou dohlížet rozhodčí z Českého atletického svazu Krumlová a Hlušička, kteří už byli u podobné akce Martina Hunčovského v roce 2005 na stadionu v Neratovicích.

Se zapisováním uběhnutých okruhů (celkem kolem 800) a také s občerstvovací stanicí pomůže i manželka a oba synové závodníka.

„Pokud se mi podaří špičkový výkon, bude tedy oficiálně zapsán do českých a celosvětových tabulek pro letošní rok,“ poznamenal Martin Hunčovský, který bude pochopitelně rád, když ho při běhu přijde povzbudit co nejvíce příznivců.