Šestnáctiletý kralupský sjezdový lyžař Martin Štěpán si užil plnými doušky atmosféru premiérové zimní olympiády mládeže. Tu v uplynulých dvou týdnech hostilo vyhlášené rakouské středisko zimních sportů Innsbruck. Člen Ski klubu Kralupy reprezentoval Českou republiku jako vůbec jediný mužský zástupce alpského lyžování.

A v konkurenci nejlepších stejně starých závodníků z celého světa se rozhodně neztratil. Hned v první disciplíně super-G, která se jela na stejném místě, na němž v roce 1976 vyhrál olympijský sjezd Franz Klammer, obsadil čtrnácté místo.

Z kopce se přitom spustilo pětapadesát startujících. Martin na velmi těžké ledovaté trati zaostal za vítězem jen o 1,79 sekundy a nechal za sebou řadu borců z lyžařsky vyspělých zemí.

Ve druhém závodě, jímž byla superkombinace (dvoukolový závod skládající se ze super-G a slalomu) pak Martin své umístění z předchozího dne ještě o jedno místo vylepšil a skončil třináctý. Fantastický výkon předvedl zejména ve slalomu, při kterém zaostal za nejlepšími o méně než sekundu.

Před obřím slalomem, který byl třetím závodem, se Martin mohl seznámit, popovídat si a vyfotit se s americkou lyžařskou superstar Lindsay Vonnovou, patronkou celé akce. Přesto si v tomto dni vybral slabší chvilku. V obou kolech závodu se nevyvaroval chyb, ve druhém dokonce upadl. Závod ale dokončil a ani konečné 22. místo z šedesátky startujících nelze považovat za neúspěch.

Posledním závodem Martinova programu byl slalom. Závod proběhl za hustého sněžení a na velmi měkké trati. V prvním kole se Martin dopustil velké chyby, která ho stála mnoho míst. Ve druhém však napodobil svůj výkon ze superkombinace, opět ztratil méně než sekundu na nejrychlejší, a celkově se tak posunul na slušné 19. místo.

Martin Štěpán starší považuje vystoupení svého syna na olympiádě právem za velmi úspěšné. „Představuje zdolání dalšího stupně v jeho sportovní kariéře. Nejen sám sebe, ale i ostatní přesvědčil, že je schopen soupeřit s nejlepšími světovými závodníky své kategorie. Získané zkušenosti by mu pak měly pomoci k dalšímu zlepšování jeho výkonnosti třeba až do té míry, že se jednou bude moci účastnit velkých olympijských her.“

Za obrovskou závodní i společenskou zkušenost označil Martinovu účast na hrách i jeho reprezentační trenér Jan Fiedler. „Celkově se mu na hrách dařilo především v rychlostních disciplínách, v točivých se nevyvaroval jízdních chyb,“ přidal svůj postřeh kouč.

Martin Štěpán

Věk:
16
Kariéra: lyžuje od dvou let, závodně od šesti. K lyžování ho přivedl „fanatický“ tatínek. Závodí za Ski klub Kralupy.
Úspěchy: jako žák druhý v obřím slalomu na tradičním Skiinterkritériu v Říčkách ( účast 20 zemí), jako junior třetí na MČR v superkombinaci a první na republikovém žebříčku v kategorii mladších juniorů.
Cíle: sní o závodech světového poháru a o „velké“ olympiádě.
Vzor: Ondřej Bank, s nímž má společného kondičního trenéra a občas s ním trénuje kondici.
Škola: studuje Mensa gymnázium v Praze (gymnázium pro lidi s IQ vyšším než 130).
Koníčky: ve volném čase, kterého moc není, se věnuje ostatním sportům, baví ho filmy a počítače.