„Před startem mám trochu strach, ale jak vylétne startovní páska vzhůru, už mě nezajímá nic jiného, než závodník přede mnou," říká Denis Šmíd, který se letos poprvé zúčastnil devátého ročníku Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze ve Mšeně. A měl obrovské štěstí. Zvítězil a stal se novým mistrem světa v kategorii upravených mopedů.

V sedle závodních mopedů československé značky Stadion, které se vyráběly od padesátých let minulého století, závodí už pět let.

„Dostal jsem se k tomu přes strejdu Láďu Šmída, když mi bylo patnáct," vzpomíná dvacetiletý zámečník ze Starých Žďánic na Pardubicku, kde se s partou kamarádů už tradičně účastní tamního Stadion cupu. Ve Mšeně na ploché 
dráze přitom ještě nikdy nezávodil.

„Když jsme se dozvěděli 
o závodech ve Mšeně, přemýšleli jsme, že vyrazíme. Vloni se ale byli kamarádi jen podívat a letos jsme konečně vzali i stroje," dodává nadšený mopedista.

Na žďánických závodech mopedů byl jako patnáctiletý kluk na chvostu, postupem času se ale začal zlepšovat. První ročník odjel na devětašedesátém místě.
„Ještě jsem to neměl vyladěný. Pak byl ale velký skok na devatenácté místo. Třetí rok už jsem měl od dost lépe upraveného mopeda, takže jsem se dostal na páté místo a naposledy jsem se probojoval na až třetí pozici. Ale že se stanu ve Mšeně mistrem světa, to jsem fakt nečekal," popisuje svůj postup Denis Šmíd a dodává, že spousta závodníků má motory převrtané na sedmdesát kubíků a tým ze Starých Žďánic jezdí stále na padesátkách. Všechny své jízdy přitom mladý borec dojel pokaždé na prvním místě.

Stejně na tom byl i jeho kamarád Ondřej Pleskot, který také neměl v jízdách, kterých se zúčastnil, konkurenci. Spolu se ale dva borci z Pardubicka utkali až v rozstřelu, kde se měli podělit o první a druhé místo. Denis tři kola na antukovém oválu zvládl rychleji, stačila ovšem jen malá chybička a skončil by na druhé příčce.

Říká, že za svůj úspěch vděčí hlavně strýčkovi Láďovi, který se stará o to, aby závodní moped jel co nejživěji. „Strejda to jezdí už devět let, takže ví, o co jde. Stroj je opravdu výborný, udělali jsme pár úprav, jednička a dvojka se krásně sbíhaly, nehřálo se to, nevadlo, prostě to pořád skvěle jelo. Jsem fakt spokojenej."

Letošnímu mistrovi světa ještě pomalu nevychladl rozžhavený motor a už se těší na příští závody. Kam? No samozřejmě do Mšena.
Chybět ale nebude zřejmě ani na moravském seriálu závodů. „U nás ve Žďánicích to trochu upadá, takže zkusíme Moravu a uvidíme. Mají tam každoročně osm závodů," doplnil Denis Šmíd, kterému úspěch ze Mšena bude připomínat nádherná trofej v podobě skleněného globusu s vypískovaným logem závodu a umístěním.

Denis Šmíd
Je mu dvacet let, žije ve Starých Žďánicích na Pardubicku, kde už od patnácti let závodí na mopedu v tamním Stadion cupu. Letos se stal mistrem světa v kategorii speciál na IX. Mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze ve Mšeně. Mezi jeho další koníčky patří Fotbal, brazilské Jiu Jitsu, plavání a má rád zvířata.