Dvě třetí místa v klasifikaci Clio Cup Eastern Europe, sedmá a desátá příčka celkově. Tyto výsledky si Tomáš Pekař přivezl z nizozemského Zandvoortu, kde o víkendu absolvoval své třetí letošní vystoupení v seriálu Clio Cup Series. Díky dvojici třetích míst si v průběžném pořadí východoevropského hodnocení udržel druhou příčku. Co se ovšem celkových výsledků týče, přiznává, že od sebe čekal trochu více.

Před víkendem panoval u Pekaře optimismus. Na rozdíl od většiny jeho soupeřů měl totiž s okruhem v Zandvoortu bohaté zkušenosti díky svému dřívějšímu účinkování v Clio Cupu Central Europe. Několikrát zde navíc stanul na pódiu. Věřil proto, že by Nizozemsko mohlo být jeho šancí na dobré výsledky.

Čechie Velká Dobrá - TJ Jíloviště 5:2, I.A. tř., 11. 6. 2022
Velký zvrat, Tochovice se zachrání. S nimi Nespeky, Velká Dobrá a Černolice

A do prvního závodu víkendu skutečně vstupoval ve slibné pozici pro útok na celková stupně vítězů. V první kvalifikaci se mu totiž podařilo zajet čtvrtý nejrychlejší čas. K dosažení dobrého výsledku nakonec ani příliš nepotřeboval jízdu ve větrném pytli, o které původně předpokládal, že bude klíčem k úspěchu.

Tomáš Pekař a jeho Carpek Service na podniku Clio Cup Series v nizozemském ZandvoortuTomáš Pekař z Carpek Service na podniku Clio Cup Series v nizozemském ZandvoortuZdroj: DPPI/Alpine Racing„Nakonec to bylo takové specifické. Je to docela náročný okruh a v zatáčkách tu můžete hodně získat nebo hodně ztratit. Větrný pytel tedy nakonec nebyl nejdůležitější. Šlo spíše o to, jak jste měli nafoukané pneumatiky a jak jste je dokázali využít v táhlých zatáčkách. Měl jsem dobrou pozici. Byl jsem vpředu a přede mnou nebylo moc aut. Navíc jsem všechny předjel v zahřívacím kole a pro ostré pokusy jsem tak měl volnou trať. Soustředil jsem se na to, abych zajel ideální kolo," řekl ke svému výkonu v první kvalifikaci.

V závodě se mu ale do nejlepší trojice probojovat nepodařilo. Cílem projel jako celkově sedmý. Sobotní klání nabídlo tradičně tvrdé a kontaktní závodění a potíže se nevyhnuly ani mělnickému jezdci.

„V prvním závodě to bylo docela dobré. Dostal jsem ale ránu zezadu a málem jsem se přetočil. Narazil jsem do pneumatik, odřel jsem si celý předek a propadl se asi o dvě místa. Je to hodně tvrdé závodění. Konkurence je tu velká, patnáct jezdců jede opravdu dobře," uvedl po první jízdě.

Sportovní ředitel FK Teplice Štěpán Vachoušek
Oba synové Vachouška už nakoukli do ligy. V Česku se ně dívají skrz prsty, říká

Celková "bedna" z toho nebyla ani v neděli. Během ní nejprve zajel šestý čas v kvalifikaci. Ta se po nočním dešti konala na částečně mokré dráze, ale podmínky již byly dostačující pro to, aby jezdci nasadili suché gumy. V závodě poté dorazil do cíle jako desátý absolutně. I tentokrát musel řešit komplikace.

„Udělal jsem několik chyb. Hned v prvním kole jsem měl smyk a v dalším jsem vyjel ven. Zazávodil jsem si pěkně, ale výsledky nebyly úplně takové, jaké bych si představoval," přiznal.

Kromě klasifikace Clio Cup Eastern Europe bodoval Pekař v Zandvoortu i do hodnocení Clio Cup Europe. Zatímco v sobotu skončil v jeho pořadí na páté pozici, v neděli bral sedmou příčku. Celkově mu zde patří deváté místo.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Jansta: Nejtěžší období v historii sportu. Téměř všude je přístup zcela odlišný

Před dalším podnikem Clio Cup Series, který se koná o víkendu 8.-10. července na Hungaroringu, se Pekař a jeho tým mimo jiné pokusí vyladit své Clio tak, aby bylo konkurenceschopnější.

„V Zandvoortu se opět ukázalo, že auto jede dvě nebo tři kola a pak tak nějak zvadne. Soupeřům jedou auta déle a rychleji. Nevíme, čím to může být. Asi je to způsobeno teplotami. Po dosažení určité teploty mezichladiče a vody omezuje řídíci jednotka výkon. Tam je tedy asi nějaký problém. Rozhodně se ale nechci vymlouvat," vysvětluje.

Tomáš Pekař a jeho Carpek Service na podniku Clio Cup Series v nizozemském ZandvoortuTomáš Pekař z Carpek Service na podniku Clio Cup Series v nizozemském ZandvoortuZdroj: DPPI/Alpine RacingPanttila kraloval Challengerům

Dvě třetí místa Tomáše Pekaře v Clio Cupu Eastern Europe nebyly jedinými dvěma pódiovými výsledky, kterých Carpek Service o víkendu v Zandvoortu dosáhl. Dařilo se totiž také Juusu Panttilovi. Finský závodník ovládl v obou závodech klasifikaci Challengers Clio Cupu Eastern Europe. Díky tomu se posunul i do průběžného vedení, kde nyní vede před Lin Chen Hanem o 14 bodů. Pokud jde o absolutní výsledky, skončil Panttila na 21. a 19. příčce. V celkovém pořadí Clio Cupu Eastern Europe bral čtvrtou a šestou pozici, v Clio Cupu Europe z toho bylo čtrnácté a šestnácté místo. V Clio Cupu Eastern Europe je Panttila celkově pátý a v Clio Cupu Europe sedmý.

Poháry si z Nizozemska přivezl také Henrik Seibel. Německý jezdec totiž obsadil v prvním závodě druhou příčku mezi challengery Clio Cupu Eastern Europe hned za kolegou Panttilou. Celkově dojel dvacátý šestý a v Clio Cupu Eastern Europe šestý. V neděli si po smyku přivodil defekt pneumatiky a nakonec nedojel. Přesto byl ale klasifikován jako devátý v Clio Cupu Eastern Europe a jako třetí v jeho hodnocení Challengers. Třetí je mezi challengery Clio Cupu Eastern Europe i celkově. V absolutním pořadí Clio Cupu Eastern Europe mu náleží devátá příčka.