Dokážete si představit, že běháte celý den? Ano, člověk občas má práce nad hlavu, že se nezastaví nebo takříkajíc „lítá po krámech“ doslova celý den. Ale představa dvacetičtyřhodinového kroužení po kilometrovém okruhu?

Pro většinu z nás čin hodný návštěvy psychiatrické léčebny. Pro Martina Hunčovského z Kelských Vinic však ideální zábava. On a jemu podobní si dali v sobotu dostaveníčko v areálu kladenského Sletiště, aby zde absolvovali Mistrovství české republiky v ultramaratonu – tedy obdobu automobilového 24 hodin Le Mans. Ale bez střídání.

Navíc extrémní závod provázely extrémní podmínky! „Počasí bylo spíš na polehávání u vody nebo sezení pod slunečníkem než na běhání,“ řekl při vzpomínce na úmorné vedro Hunčovský, jenž v závodě obsadil konečné šesté místo za uběhnutých 166,7 kilometrů.

„Čekal jsem, že uběhnu trochu více. Ale protože běhám raději v chladnějším počasí, není šesté místo úplně k zahození,“ komentoval svůj výkon Hunčovský.

Navíc mu toto pořadí přineslo nominaci do reprezentačního výběru České republiky. V nominaci se vychází z nejlepších výkonů za poslední dva roky.

Vzhledem k náročnosti závodů stihnou borci zaběhnout okolo čtyř podniků ročně, a ne každý závod může i kvalitnímu běžci sednout. „Proto se hodnotí výkonnost v delším časovém období,“ osvětlil Hunčovský.

Proto je velmi pravděpodobné, že se kelský běžec zúčastní i příštího světového šampionátu, který se pravděpodobně bude konat v Japonsku nebo Jižní Koreji.