V roce 1973 nastoupil do Rudé hvězdy na vojnu pro sportovce. Po skončení vojenské služby jezdil za klub ZP Pardubice. V roce 1976 si na mistrovství světa na dlouhé ploché dráze vybojoval 13. místo.

O rok později byl třetí na mistrovství republiky ve stejné disciplíně.

Po dvou letech přišel nejúspěšnější rok. Byl znovu třetí na mistrovství republiky na dlouhé ploché dráze, klub ZP Pardubice se stal mistrem republiky a on sám ještě skončil pátý na Zlaté přilbě. V letech 1979 a 1980 jezdil za anglický klub BELLE-VUE.

O dva roky později se stal prvním náhradníkem ve finále mistrovství světa v Americe, ve kterém sice nestartoval, ale jeho celkovým umístěním bylo 17. místo.

V roce 1986 se rozhodl ukončit aktivní kariéru, ale na vůni ricinového oleje a zvýšený adrenalin nikdy nezapomněl, protože dál jezdil po závodech v roli mechanika, nebo se jen tak podívat.

Už kdysi dávno řecký filosof Herakleitos řekl PANTA RHEI – vše plyne. Když nad tímto spojením přemýšlím v souvislosti s plynutím času při pouhé vzpomínce na milovanou bytost, která už není mezi živými, je tomu opravdu tak. Toto plynutí času je velice rychlé a bolestivé.

Letošní rok je plný významných výročí týkajících se Emila Sovy, a protože už je tomu mnoho let, co na něj bohužel můžeme jen vzpomínat a bylo toho už mnoho napsáno, tak doufám, že se v dnešní vzpomínce na něj nebudu moc opakovat…

Emil Sova byl výjimečný člověk, snad se to ani slovy nedá vyjádřit. Byl to vynikající otec, kamarád a také člověk, který i přes své životní starosti na sobě nikdy nenechával nic znát. Byl stále plný optimismu a také vymýšlení legrácek, které si nikdy neodpustil.

Úplně vidím, že pokud si tohle čte nějaký taťkův kamarád, a vzpomněl si na jednu z těch mnoha blbin, tak se u toho usmívá, stejně jako teď já.

Touto vzpomínkou bych zároveň chtěla moc poděkovat všem, kteří se jakkoli podílejí na vzpomínání na tak významnou osobnost, jakou Emil Sova bezesporu byl.

Letos by oslavil své 55. narozeniny, ale místo nich si připomínáme už desáté výročí jeho úmrtí. S ním je spojen memoriál, který na jeho počest každoročně pořádá rodina Vernerových.

Dovolte mi vás touto vzpomínkou na již desátý ročník Memoriálu Emila Sovy, který se bude tradičně konat 1. května od 14 hodin na plochodrážním stadionu ve Mšeně, pozvat.

Iva Kratochvílová