Patříte mezi ty, kteří rádi útočí na slabší, napadají bezmocné a vyskakují si v přesile na jednotlivce? Pak nechoďte na oči Filipu Timbarisovi z Mělníka.

Přes sedm let se totiž vedle mnoha bojových sportů věnuje také nejúčinnější sebeobraně na světě, kterou je izraelská Krav Maga. A své zkušenosti předává svým studentům.

„Každý má šanci ubránit se. Jde jen o to používat správné zásady a využít momentu překvapení," říká jeden z předních českých instruktorů Krav Magy, jehož tréninky v Mělníku a Neratovicích navštěvuje sedmdesát lidí, kteří se při napadení nehodlají jen schoulit do klubíčka.

Přirozené reakce tělaFilip Timbaris.

Krav Maga je přitom podle Filipa Timbarise svým způsobem velice jednoduchá. „Čím složitější by tato sebeobrana byla, tím složitější by bylo naučit se ji. Lidé ve stresu navíc nejsou schopní udělat deset plynulých pohybů, udělají většinou tak dva až tři, pak se zaseknou, protože jim ztuhnou svaly."

Krav Maga, kterou se mělnický trenér naučil při své pětileté službě u cizinecké legie, vychází z přirozených reakcí těla. „Když vám někdo dá facku, strčíte si před obličej ruku," připomíná senior instruktor systému, jehož hlavním cílem je ubránit se v co nejkratším čase a zmizet útočníkovi z dohledu.

Instruktoři z české sekce mezinárodní federace Krav Magy (IKMF CZ) se své studenty snaží připravit na situace, které by je mohly v běžném životě potkat.

„Spousta lidí cvičí jen v tělocvičně, ale boj většinou probíhá v prostředí, které si vybrat nemůžeme. Tréninky proto soustředíme do přirozených podmínek. Techniku si sice ukážeme v tělocvičně, ale pak jdeme ven a procvičujeme ji například v kopci, na mokré trávě, na štěrku, mezi stromy nebo ve tmě," popisuje Filip Timbaris a dodává, že sebeobrana není pouze o fyzické a taktické přípravě, ale dost záleží i na psychice.

Zvládnutí stresu

Lidé, kteří nejsou zvyklí na stresové situace, takzvaně zamrznou, když na ně někdo zakřičí. A to se Filip Timbaris snaží u svých studentů odbourat. „Na to máme speciální cvičení, kdy se člověk techniku učí nejprve pomalu a postupně přidává na rychlosti. K tomu ještě přidáváme stres," líčí postup, s nímž se účastníci jeho tréninků setkávají.

Nejdůležitější je základ, což platí i u Krav Magy. Ideální je proto trénovat nejméně dvakrát týdně.

Pokud si někdo myslí, že se umění Krav Magy nikdy nenaučí, Filip Timbaris jej přesvědčí o opaku. „Když mi dáte makaka, tak ho za tři a půl měsíce naučím základy Krav Magy," tvrdí uznávaný instruktor sebeobranného systému, který krátce po druhé světové válce vymyslel v Izraeli Čechoslovák Imrich Lichtenfeld.

I když byla Krav Maga původně určena pro vojáky, postupem času se tuto taktiku sebeobrany začali učit i civilisté, u kterých získává na stále větší oblibě.

Málo ženKrav Maga je vhodná i pro ženy.

Nejvíce samozřejmě u mužů, ženy na trénincích představují jen slabou desetinu. „Myslí si, že nemají šanci se ubránit, proto na trénink raději ani nejdou. Přitom se i padesátikilová holka dokáže ubránit dvakrát těžšímu chlapovi," připomíná Filip Timbaris a připomíná, že svým studentům nenabízí patent na nesmrtelnost, ale možnost, jak ochránit vlastní život.

„Lidé si musejí uvědomit, že když budou chodit půl roku na Krav Magu, tak se například proti thai boxerovi, který má za sebou deset zápasů, ubrání těžko. Ale proti nějakému drbanovi nebo opilcovi funguje Krav Maga skvěle."

Typy lidí, kteří chodí po ulicích a napadají ostatní, bývají podle Filipa Timbarise ve většině případů zbabělci, kteří si potřebují jen zvýšit ego. Když se před nimi jejich oběť schoulí do klubíčka a nechá do sebe kopat, zesílí, ale když se jim naopak postaví, často si agresoři své výpady rozmyslí.

Filip Timbaris chce, aby Krav Maga byla využívána pouze na obranu slabších proti silnějším. Dbá proto na trestní bezúhonnost svých studentů, od nichž si po týdnu od náboru vybírá výpisy trestního rejstříku. „Je to kvůli tomu, abychom lidem, proti kterým se snažíme bránit, nedali do ruky tak účinnou zbraň, jakou právě Krav Maga je."

Sám dobře ví, jak se cítí ti utlačovaní, které jejich uzurpátoři tlačí do kouta, mlátí a urážejí. „Na základce jsem byl sám šikanovaný, takže vím, co ti lidé prožívají. Také proto jsem se už v sedmi letech začal věnovat bojovým sportům," pokračuje Filip Timbaris.

Dnešní doba je podle něho zlá. „Když jsme se s kluky prali, byla to vždycky férovka jeden na jednoho, ale teď se tahají tyče, nože, pistole a tři jdou na jednoho. Lidé by měli otevřít oči a vidět realitu dnešního světa," uzavírá jeden z předních trenérů Krav Magy.

Nábor do Krav Magy

Lidé, kteří chtějí v případě napadení ubránit sebe nebo své blízké, se mohou od Filipa Timbarise naučit ovládat své pohyby podle Krav Magy. Mělnický instruktor v úterý 23. a ve čtvrtek 25. září pořádá v tělocvičně Základní školy Jaroslava Seiferta v Mělníku nábor nových studentů, a to v době od 18.30 do 20 hodin.

Zoufat nemusejí ani zájemci z Neratovic, tam bude nábor v tělocvičně gymnázia Františka Palackého v pondělí 22. a ve středu 24. září ve stejnou dobu. Otevření tříd Krav Magy se brzy dočkají i v Kralupech nad Vltavou.

F I L I P  T I M B A R I SJe mu 29 let, pochází z Jeseníku, odkud se s rodiči přestěhoval do Mělníka, kde začal chodit do školy. V sedmi letech se začal věnovat judu, na střední škole přidal thaiský box. Po maturitě se rozhodl cestovat stopem Evropou. Ve Francii se dal k cizinecké legii, kde sloužil pět let. Účastnil se misí v Afghánistánu a Africe. Od kolegů v regimentu se naučil mnoho bojových umění včetně Krav Magy, které se věnuje už sedm let. Je jedním z předních českých instruktorů této sebeobranné techniky.