V současnosti florbal patří mezi čtyři nejrozsáhlejší sporty v Česku. Po fotbale, hokeji a tenise má nejvíce registrovaných hráčů – přes sedmdesát tisíc. V Mělníku aktuálně funguje jeden florbalový oddíl – Floor Maniacs Mělník. Ten má dohromady pět týmů (dva mužské, dva mládežnické a jeden ženský).

„Fungujeme, hrajeme v klasických soutěžích. Trochu se pereme s nedostatkem hráčů, protože Mělnicko je sám o sobě malý region. Myslím si ale, že menší počet lidí v oddíle neřešíme jenom my. Je to všeobecný problém napříč všemi sporty,“ upozorňuje Svatopluk Čech, manažer klubu.Přesto se florbalu podařilo dostat do podvědomí i v místech, kde vládne především fotbal. Proč tento kolektivní sport nabírá na síle a vážnosti? Důvod je jednoduchý a logický – stojí de facto pár korun. I ten nejmenší hokejista na sobě musí mít výstroj, která v celkovém součtu stojí i několik tisíc. Florbalistovi stačí hokejka, která se dá pořídit za tři sta korun a hráči vydrží klidně i celou sezonu.

„Je to jedna z výhod florbalu. Stačí vám jen hokejka, trenky, triko a pořádné boty. Plusem je i to, že jde o sport bez korupčních afér,“ vidí další klady Svatopluk Čech.

V okrese nyní fungují tři florbalové kluby. Kromě toho z Mělníka to jsou ještě FBC Kralupy a Florbal Neratovice. Kralupský oddíl na začátku nové sezony čítá tři stovky členů, což je podle kouče Filipa Janoucha hodně solidní číslo: „Město má necelých dvacet tisíc obyvatel a pokud máte v klubu několik stovek lidí, je to super. Florbal vidím jako jeden ze sportů, který se aktivně rozšiřuje i u nás.“

Další možností, jak florbal dostat ještě více do společnosti, je víkendový festival sportu, který hostí mělnický areál Na Podolí.