„Celkové vzdálenosti (250 km) téměř odpovídají loňské podobě, pouze metry převýšení trochu narostly,“ hodnotí tratě šéf závodu Jan Plachý z agentury eventime.

Poznání krajiny patří k důležitým aspektům závodu, který má charakter vytrvalostní i team-buildingový. Však i letos se chystají na start účastníci z několika evropských zemí, včetně obhájců loňského prvenství německé vytrvalkyně Anji Sturm z Regensburgu a českého bikera Michala Vláška, švýcarských šampionů, anebo pětičlenné formace Kalokagathia aliance s triatlonistou Tomášem Svobodou, dvojčetem olympijského vítěze Davida, dalším triatlonistou Karlem Zadákem a skvělým horským běžcem Ondřejem Fejfarem. Plaveckou část jako člen štafety odjede i aktuální česká jednička na delších triatlonových tratích Tomáš Řenč ze Slaného.

„Ukončil jsem svoji závodní kariéru na té nejvrcholnější úrovni, proto už to celé sám dát neplánuju, ale chci se dál bavit. A právě spojení s takovými osobnostmi do jednoho týmu mě láká a moc se těším,“ říká Karel Zadák, bývalý veslař a špičkový světový závodník Xterry, který se nyní věnuje trénování.

Klasická podoba Weekend Gigathlon je dvoudenní záležitost pokaždé s pěti porcemi sportovních aktivit, celkem už zmíněných 250 km a nejméně deset hodin na trati…

Registrace a slavnostní zahájení proběhnou už v pátek v podvečer na mělnickém náměstí Míru, většina účastníků nocuje a snídá společně v „giga“ stanech v místním kempu.

Sobotní dva kilometry dlouhé plavání startuje v lomu Baraba už v 7 ráno, následuje 26 kilometrů na inline bruslích, pak 46 kilometrů na horském kole v přírodě, dalších 61 na silničním kole a 16 km běhu, zčásti po silnici, zčásti v terénu. Po putování Kokořínskem končí první den na náměstí Míru v historickém centru města.

Druhý závodní den v neděli čeká v pořadí 47 km silniční kolo, 1 km plavání, 19 km inline, 24 km horské kolo a 8 km běh s cílem opět na náměstí Míru na Mělníku. Do depa tam musí bruslaři i bikeři vystoupat pěkně po svých.

Závodit lze hned v několika kategoriích. Pravými hrdiny jsou Single Gigathleti, kteří absolvují komplet program sami, respektive pouze s pomocí supportera, který se jim stará o podporu na trati a občerstvení - a jeho zabezpečení jako nocleh ve stanu a snídaně tvoří součást startovného.

Pak jsou tu Couple – páry, ať už partnerské nebo kamarádské, mužské, ženské i smíšené. Každý ze členů musí odjet každý den aspoň dvě z pěti disciplín. A nakonec tu máme Team of Five, pětičlenné štafety, v nichž každý (dvě musí být ženy!) jede jen tu svou.

„Nově letos vypisujeme lehčí pouze jednodenní verzi neboli Light Saturday, na jejíž účastníky čekají poloviční tratě (1 plavání -12,5 inline - 37 bike - 43 silnice - 8 běh, celkem v akci 101,5 km). Jet můžete Single, Couple anebo Team of Five. Tam stačí minimálně tři členové, kteří si závodní náklad rozdělí zcela libovolně,“ říká zakladatel a ředitel české verze Jan Plachý.

Nejlepší závodníci se očekávají v cíli na Mělníku v sobotu po 12. hodině a v neděli okolo 11.30, slavnostní vyhlášení se chystá na 14.30 tamtéž. A pozor – možnost přihlášek běží do poslední chvíle.