Historie házené sahá až do starého Řecka. Hra sloužila jako forma zábavy a pro děti šlo tehdy o jednu z příprav na dospělý svět. První pravidla házené vyšla zkraje dvacátého století a už v roce 1936 byl sport zařazen jako samostatná disciplína při olympijských hrách v Berlíně v roce 1936.

Není tedy divu, že právě Německo je doslova házenkářským rájem. I Češi ovšem mají v házené své místo a třeba v roce 1967 Československo vyhrálo mistrovství světa. Na klubové úrovni je suverénně nejlepším českým oddílem Dukla Praha, která má ve své sbírce jednatřicet titulů mistra republiky.

„Házená je opravdu rychlý sport a její největší kouzlo vidím v tom, že je plná emocí a dramatických momentů. Není třeba jako fotbal, kde desítky minut koukáte na nudný děj, který nic nenabízí. V házené může být každý moment klíčový. Zároveň je důležité být trochu odolnější, a kdo nehraje týmově a myslí jen sám na sebe, nemá v házené šanci uspět. Když přeženu, není to sport pro padavky,“ říká upřímně Alice Štefanisková z Velkého Borku, která se házené věnuje přes třináct let.

HÁZENÁ MĚLNÍK

Vůbec největším házenkářským oddílem v okrese je klub Házená Mělník. Spolek vznikl v roce 2015 a navazuje na práci TJ EMĚ Mělník – 1 HC Wendy. V současnosti disponuje dvěma sty aktivně hrajícími dětmi a pravidelně bojuje na juniorském mistrovství republiky.

Sám Český svaz házené si navíc oddíl u soutoku hýčká, jak může, klub například provozuje regionální centrum, které se stará o rozvoj házené daleko za hranicemi zdejšího okresu.

„Mělnická házená má obrovskou tradici a naše malé děti trénuje již druhá, někdy i třetí generace házenkářů. Málokterý klub se věnuje mládeži už od tří let věku. Máme obrovské množství nadšených dobrovolníků a počet členů nám neustále přibývá. Trenéři navíc vlastní vyšší licence a děti odehrají několik zápasů měsíčně. Zároveň vše není jen o sportu – jsme takovým výchovným prvkem v životě dětí,“ poodhaluje na první pohled pestrý svět mělnické házené její předseda Stanislav Kotek, který zároveň dodává: „S ostatními kluby se snažíme být přátelé a společně podporujeme každého, kdo se v Mělníku věnuje sportu a mládeži. Přihlásit se k nám může jakékoliv sportu chtivé dítě od tří do třinácti let. My se o něj moc rádi postaráme a přijmeme nováčka do naší party.“