Po roční pauze zaviněné pandemií covidu se rozeběhly i soutěže hasičů. Minimum času po umožnění tréninků amatérských sportovců před krajskými koly znemožnilo uspořádat okresní kola. Okresní sdružení hasičů Mělník se tak rozhodlo poslat na krajské soutěže vítězná družstva a nejlepší jednotlivce z roku 2019.

Nejlépe si vedli sportovci ze Sboru dobrovolných hasičů Tuhaň. V kategorii dospělých v běhu na sto metrů s překážkami postoupili na srpnové mistrovství republiky z dvanácti okresů Středočeského kraje čtyři nejlepší muži a ženy. Tuhaňští závodníci postoupili tři – z prvního místa Jan Rychtařík, druhá Johanka Vaculíková a čtvrtá Radka Dvořáková.

Krajské kolo hry Plamen, které je určeno pro mladé hasiče do patnácti let, se konalo ve Vlašimi. Soutěž probíhala ve třech různých štafetách a dvou požárních útocích. Tuhaňským závodníkům se všechny disciplíny podařilo zvládnout bez velkých chyb a poprvé v novodobé historii hry Plamen družstvo z okresu Mělník krajské kolo vyhrálo a postoupilo na mistrovství republiky.

V Jihlavě se za účasti patnácti nejlepších týmů z České republiky představilo družstvo ve složení Beata Kučerová, Kateřina Kalfiřtová, Vanesa Žežulková, Nikol Nováková, Matěj Klapka, Ondřej Klapka, Štěpán Noske, Lukáš Mládek, doplněné o Leontýnu Macháčkovou z Byšic a Patrika Holečka z Konětop, ten nahradil Jakuba Mališku ze Dřís, který byl v družstvu při krajském kole.

„Mladí hasiči některé disciplíny zvládli vynikajícím způsobem, ale v některých se jim moc nedařilo,“ komentoval konečné desáté místo starosta SDH Tuhaň František Dvořák. „Ale i to je vynikající úspěch, na který čekalo několik generací mladých hasičů okresu Mělník.“

O postup na republikový šampionát se den po mladých hasičích pokusily i dorostenky. Soutěžily v běhu na 100 metrů s překážkami, štafetě čtyřikrát 100 metrů, požárním útoku a testech ze znalostí v různých oblastech požární ochrany. Také jim se postup podařil, tentokrát z druhého místa.

„Stejně jako u mladší kategorie se jednalo o historicky první postup dorostenek okresu Mělník,“ připomněl František Dvořák.

Do Zábřehu na Moravě družstvo vyrazilo v sestavě Johanka Vaculíková, Natálie Veselá, Klára Fabianová, Adéla Hladíková, Michaela Rychtaříková, Václava Šťastná a Kristýna Mládková. Zraněnou členku SDH Libiš Natálii Ryšlavou nahradila Tereza Šafářová ze Zahořan.

Většina dívek prošla všemi kategoriemi tuhaňských mladých hasičů od šesti let a dosahovala výborných výsledků ve hře Plamen i v Českém halovém poháru v běhu na 60 metrů s překážkami a následně v běhu na trati o 40 metrů delší. Tři dívky postupně prošly širším výběrem dorostenecké reprezentace. Srovnání s nejlepšími družstvy České republiky dopadlo nad očekávání.

„Test dorostenky absolvovaly bez jediné chyby a v ostatních disciplínách podaly výkony na hranici svých možností. Celkovým druhým místem se staly vicemistryněmi České republiky a postaraly se o největší úspěch požárního sportu okresu Mělník,“ těšilo Františka Dvořáka.