„Ihned od založení AHL v roce 1996 mělo snad každé její mužstvo ve svých řadách několik sportovních příznivců, především obdivovatelů ledního hokeje. Doba byla v devadesátých letech poněkud jiná než dnes, hokejbal se hrál mezi paneláky a na ulicích snad každé kralupské části a tak se za velikého nadšení začala ihned rozrůstat liga, která se v několika směrech volně inspirovala kanadskoamerickou NHL," vrací se na úplný začátek Martin Baráth, jeden z vedoucích členů sdružení.

Protože dlouhá léta už nepřicházejí noví nadšenci, jak tomu bylo v počátcích, jsou v dnešní uspěchané a moderními technologiemi protkané době v Kralupech svědky toho, jak se počáteční hurónské nadšení pomalu mění v nostalgii. „Nicméně ještě není čas na to si zoufat a je potřeba si užít současnost," kvituje Martin Baráth, že přestože se počet týmů AHL oproti loňskému ročníku snížil na polovinu, dokázal se pro zbylé nadšence a příznivce zorganizovat zkrácený ročník s poloviční porcí zápasů v základní části než bylo zvykem.

Prezident sdružení Jindřich Kohm přirovnal současný stav AHL k pacientovi v „klinické smrti". Paradoxně se ale AHL tak trochu symbolicky vrací na začátek. Na jaře roku 1997 se po úspěšné první sezoně pro velký zájem narychlo zorganizoval zkrácený ročník, který čítal jen sedm zápasů základní části a play-off.

A také dnes se AHL může těšit alespoň z toho, že jí přibyl jeden nový tým a že se třeba opět po vzoru stávkující NHL vrhne po letech do zkrácené sezony. Ta bude po třinácti letech znovu bez účasti týmu Black Ravens. Celek, který si v nejvyšší kralupské soutěži odbyl premiéru v sezoně 1999–00 a přivedl do AHL celou plejádu skvělých hráčů, se stal jejím tradičním účastníkem.

Jeho oddaní tahouni však po dvanácti odehraných sezonách ohlásili definitivní konec. V historických záznamech AHL však zůstanou uvedeny největší úspěchy veltruského týmu. Ten se v sezoně 2005–06 probojoval až do finále Petroniova poháru. V sezoně 2006–07 pak coby nejproduktivnější tým zvítězil v základní části soutěže a po vyřazení v semifinále bral bronzové medaile. V následujících dvou ročnících byl celek Black Ravens vyhlášen nejslušnějším mužstvem soutěže.

Účastníci zkrácené sezony

Černoch Team
Necrocock
CSKA Lobeček
HBC Nelahozeves
Minice Quijotes
Pink Guys