Papírové předpoklady před závodem stavěly do role favoritů vedle domácího týmu také družstva Březolup a zejména Pardubic. Mladíkům z pražské Markéty se šance nedávaly, ale byli to právě oni, kdo se postaral o největší překvapení. Vedle nebodujících benjamínků Hájka a Ševčíka, kteří zatím sbírají potřebné zkušenosti, se v nejlepším světle ukázala dvojice Smetana – Škurla. Zejména Ondřej Smetana ve včerejší šestici rozjížděk ztratil pouhé dva body a prokázal bojovného ducha i znalost dráhy, na níž vyrůstal od útlého věku.

Domácí borci se ujali vedení už po třetí jízdě a s neustále přibývajícími zisky – ani jednou nepřivezli do cíle nulu – dokázali svůj náskok neustále zvyšovat. Prim hrál především Filip Šitera, kterému se start do letošní sezony vydařil rozhodně lépe než do loňské. Zdatně mu sekundoval Holub spolu se slánským Dudkem, který narychlo zaskočil za Růžičku.

Pětistovka plochodrážních příznivců viděla i v dalším průběhu, který pro hromy a blesky málem narušilo počasí, líté boje, které vyvrcholily karambolem Málka a Dudka. Zatímco březolupský borec už v závodě nepokračoval, slánský jezdec s mšenskou vestou stačil v opakovačce ještě přivézt dva body. Poté si začal stěžovat na prudkou bolest a pořadatelé raději zavolali záchranku. Rentgen v mělnické nemocnici naštěstí nepotvrdil vážnější zranění.

Finalovou rozjížďku patnáctého ročníku Memoriálu Emila Sovy, která se jela v pěti jezdcích, ovládl popáté v řadě a celkem už posedmé Filip Šitera před týmovým parťákem Holubem a pražským Smetanou, kterému tak Šitera vrátil porážku z rozjížďky v ligovém závodě.

Po závodě se Mělnický deník zeptal Rudolfa Grepla, jak byl spokojen s prvomájovým závodem: „Určitě jsem byl po všech stránkách spokojen. Především jsme měli všichni dobrý sportovní zážitek z dobrých výkonů jezdců na začátku sezony. Počasí se nad námi nakonec smilovalo, i když to vypadalo všelijak. Podařené sportovní odpoledne korunovala výhra prvoligového týmu i úspěch Filipa Šitery v Memoriálu Emila Sovy."

Už v úterý a ve středu změřilo své síly sedm dvojic ve dvou podnicích Jadranské ligy. V obou kralovali jezdci Zlaté přilby Pardubice, kterým zdatně sekundoval celek Mšena. Zatímco na Markétě bylo Mšeno druhé, v Pardubicích přišlo o stříbrný stupínek při rozjezdu, v němž Šitera nestačil na France.

1. liga: 1. Mšeno 4/35 – Šitera 13, Holub 9, Dudek 8, Klein 5, 2. Markéta 3/26 – Smetana 16, Škurla 10, Hájek 0, Ševčík 0, 3. Březolupy 2/22 – Gavenda 11, Málek 5, Weiss 3, Mikel 3, 4. Pardubice 1/21 – Suchánek 12, Štichauer 4, Petrák 3, Novák 2.

Memoriál Emila Sovy: 1. Šitera, 2. Holub, 3. Smetana, 4. Škurla, 5, Gavenda.

Jadranský pohár po 2 závodech: 1. Pardubice 57 (29+28), 2. Mšeno 43 (25+18), 3. Lublaň 39 (21+18), 4. Markéta 36 (18+18), 5. Krško 32 (18+14), 6. Lendava 26 (9+17), 7. Goričan 14 (8+6).

KAREL HORŇÁK