Všechno začala Kanaďanka Sarah Mittonová, která o osm centimetrů přehodila magickou hranici dvaceti metrů. A bylo to vůbec poprvé, kdy v ženské soutěži v Nehvizdech padla dvacítka. Spokojená byla s výkonem 17,06 jediná Češka na startu. Skončila sedmá, poprvé v kariéře pokořila hranici 17 metrů a vytvořila si osobní maximum.

Fanoušci však byli natěšení hlavně na mužský závod se skvělým Novozélanďanem Tomem Walshem a českým rekordmanem Tomášem Staňkem. Ten však na pátý triumf nedosáhl. V soutěži si výkonem 21,47 metru vylepšil letošní maximum, a to mu stačilo na třetí místo.

Staněk se musel po uklouznutí srovnat

Walsh nenechal nikoho na pochybách, že začátkem března bude jedním z favoritů halového mistrovství světa v Glasgow. Rekordním pokusem 21,96 porazil druhého Nigerijce Chukwuebuka Enekwechiho o 33 centimetrů.

Osmnáctiletá Terezie Táborská se prosadila mezi dospělými atletkami na halovém mistrovství republiky
Juniorka Táborská má bronz, i když jen šlapala na rotopedu a cvičila v bazénu

Staněk si v báječné atmosféře připsal jen jeden platný pokus. „Málem jsem si nabil v rozcvičení. Uklouzl jsem a pak mě trochu tahalo tříslo. Byl jsem trochu rozhozený a musel jsem srovnat, ale jsem rád, že jsem se aspoň jednou trefil,“ vysvětloval mnohonásobný medailista z halových šampionátů.

Jakub Hroneš při obhlídce trati u Malé sportovní haly.
Snowboarding na Výstavišti. Hvězdy to rozjedou u Malé sportovní haly

„Trochu mě mrzí, že jsem nevyužil atmosféru, jaká v Nehvizdech byla. Na druhou stranu si říkám, že když jsem zajišťovákem hodil jednadvacet a půl metru, tak na tom asi nejsem špatně,“ hledal svěřenec trenéra Petra Stehlíka pozitiva. Výborně si vedl i další koulař z jeho stáje Tadeáš Procházka, který díky halovému osobáku 19,35 obsadil sedmé místo.

Korejec diváky napínal

O třetí rekordní zápis mítinku se postaral halový světový šampion Sanghyeok Woo. Korejský výškař podobně jako nedávno v Hustopečích předvedl, jaký je závodnický formát. Diváky trochu napínal, jelikož 225 centimetrů a pak i vítězných 230 zdolával na třetí pokusy. A bylo to poprvé, kdy v Nehvizdech skočil někdo tak vysoko.

Pak si vítěz loňského finále Diamantové ligy nechal nastavit na stojany ještě hodnotu nejlepšího světového výkonu této sezony – 234 cm, ale po dvou neúspěšných pokusech soutěž ukončil. S odstupem osmi centimetrů ho pódium doprovodila dvojice Mexičanů - Edgar Rivera a Erik Portillo.