„Příprava se rozjela velmi dobře. Počasí celkem přeje cyklistice, ale zase mi kazí plány na běžecké lyžování," usmívá se zkušený triatlonista, který před jedním z tréninků poskytl Mělnického deníku rozhovor.

Jak vypadá váš letošní závodní kalendář?
V letošním roce budu více závodit doma v České republice. Převažovat budou závody bez povolené jízdy v háku, kde mohu využít silné stránky – cyklistiky.

Který podnik pro vás bude tím vůbec prvním v letošním roce?
Když nebudu počítat přípravné starty na časovkách, bězích a duatlonech, tak prvním závodem, ve kterém mi půjde o co nejlepší výsledek, bude mistrovství Katalánska v dlouhém triatlonu.

Máte v sezoně určený také nějaký její vrchol, nebo přikládáte všem závodům stejnou důležitost?
Nikdy jsem se speciálně nezaměřoval na jeden závod. Většinou mám těch vrcholů více. Pro mě je důležité, abych vždy odvedl maximum a mohl si v cíli říci, že jsem ten den udělal maximum a lépe to udělat nešlo.

Přinese vám letošní sezona něco nového?
Co se týká například novinek v materiálovém vybavení, tak v tom hodně záleží na sponzorech, kdy většinou používám novinky pro daný rok. Co se týká novinek v tréninku, tak v něm se to od roku 2007, kdy jsem začal chodit do práce, moc nemění. Stále se zajímám o kvalitnější a zdravější stravu.

Jak ve výsledku hodnotíte loňskou sezonu?
Se sezonou 2013 jsem velmi spokojený. Začal jsem ji vítězstvím na mistrovství Katalánska v dlouhém triatlonu. V České republice jsem všechny své starty proměnil ve vítězství. Dokonce jsem se v jednom silničním seriálu dostal po dvou závodech do vedení a mohl si užívat dres lídra. Ve světové sérii Ironman a Ironman 70,3 jsem se pravidelně dostával mezi nejlepší dvacítku, a to je na startu vždy okolo dvou až tří tisíc závodníků.

A letošní ambice?
Ambice jsou letos různé. Od prosazení se v Českém poháru, přes obhajobu vítězství na mistrovství Katalánska, až třeba po možnou kvalifikaci na Hawai.

Co je zapotřebí k tomu, abyste se dostal na start nejslavnějšího triatlonového závodu světa?
Jediné, co mi „brání" ve startu na ironmanském mistrovství světa na Hawaii, jsou finance. Vím, že moje výkonnost je taková, že nemám problém si vyjet slot (místo na startu), ale pak je potřeba ihned po závodě zaplatit startovné, k tomu letenka s kolem a k dobrému výsledku je potřebná „dovolená" v délce okolo třech týdnů. Za poslední dva roky, co jsem startoval ve světové sérii Ironman i Ironman 70,3, bych si ve všech závodech vyjel slot. A dokonce bych si mohl vybírat, zda bych chtěl startovat na mistrovství světa na Hawaii (3,8 – 180 – 42,2), nebo na mistrovství světa 70,3 v Las Vegas (1,9 – 90 – 21,1).

Jaroslav Brynda

Narodil se 4. srpna 1977 v Brandýse nad Labem. Od narození žije v Neratovicích, kde se také vyučil obráběčem kovů a poté úspěšně pokračoval na nástavbovém studiu. Po maturitě absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se specializací na triatlon. Odmala bral pohyb jako nejlepší náplň volného času. Od šesti hrál fotbal, ale v roce 1999 přesedlal na vytrvalostní trojboj, tedy triatlon. „Našel jsem si v této kombinaci takové zalíbení, že se mi podařilo dostudovat FTVS UK," říká závodník, který dnes se svým oblíbeným sportem jezdí po světě.