Vedle oceněných sportovců nepřítomných kvůli přípravě v zahraničí se až do zámoří otevřely dveře Síně slávy. Uvedena do ní byla Olga Fikotová – Connollyová. I když je zlatá medailistka v hodu diskem z olympijských her v Melbourne 1956 doma už více než půl století ve Spojených státech, tak se na Mělnicku rozhodně nezapomnělo na to, že jejím původním domovem byla Libiš. Tam také začala s úspěšnou sportovní dráhou, během níž se zúčastnila pěti olympiád. Vedle atletiky hrála na nejvyšší úrovni také basketbal.

„Kdo jiný by měl být uveden do síně slávy než olympijská vítězka," uvedl k letošní volbě tajemník okresního sdružení České unie sportu Pavel Suk. Cenu za sportovkyni převzala Alena Kovaříková, která přiznala, že momentálně bohužel není se svou sestřenicí bydlící na nové adrese v Los Angeles v kontaktu.

A jak se vlastně Olga Fikotová dostala až do Ameriky? Právě na olympiádě v Austrálii se osudově seznámila se svým budoucím manželem, americkým kladivářem Haroldem Connollym. S ním se odstěhovala do USA a tehdejší československé úřady jí fakticky znemožnily reprezentovat. Po narození prvního ze čtyř synů získala v roce 1960 americké občanství. Na olympiádě v Římě toho roku tak už reprezentovala svou novou zem, o dvanáct let později v Mnichově byla dokonce vlajkonoškou výpravy pod vlajkou červeno-bílých pruhů a bílých hvězd. V listopadu 2006 navštívila po padesáti letech svou rodnou Libiš.