Mezi závodníky, kteří reprezentovali Českou republiku na letošním Mistrovství Evropy v enduru v Lotyšsku, nescházel Adolf Živný mladší.

Jezdec ze Mšena, který sedlá závodní stroje ve znamení rodinné tradice, si v Lotyšsku užil jízdu nejen v písku, ale i na kamení.
„Závodilo se na šedesátikilometrovém kole, které jsme jeli v obou dnech třikrát. V každém kole byly tři testy," říká člen juniorského Trophy teamu a dodává, že jeden test byl krosový na písčité motokrosové trati, druhý endurový v písčitém lomu a třetí test závodníky čekal v kamenitém lomu.

Na trati prý na jezdce čekalo několik záludných míst v podobě rašelinišť, která se během závodního víkendu stále více rozjížděly a prohlubovaly.

V prvním dni Adolf Živný závod dojížděl za deště. Ten napomohl značnému rozbití a rozbahnění trati. „Během chvilky se na začátku lehce vypadající trať proměnila v jednu z nejtěžších v seriálu mistrovství Evropy," připomíná mladý závodník ze Mšena.

S prvním závodním dnem příliš spokojený nebyl. Jel prý pomalu. „Písčitý povrch pro nás totiž není příliš typický, takže jsem první den jel až moc opatrně. Za celý den jsem sice ani jednou nespadl, ale ani tak to nebylo na evropské body dostačující," říká sebekriticky osmnáctiletý student mladoboleslavské strojní průmyslovky. „Na druhý den byl na jedenáctou hodinu ohlášený déšť, který opravdu přišel. Přesto jsem už od rána přestal myslet na to, že bych mohl spadnout a jel jsem, co to šlo. V prvním kole jsem se díky tomu dostal na třinácté místo," popisuje juniorský reprezentant českého endura.

Jak sám říká, byl sice s třináctým místem spokojený, ale chtěl na svém stroji vybojovat ještě o něco lepší výsledky. „I přes několik pádů v měřených testech jsem se za další dvě kola dostal až na parádní desátou pozici. Před posledním enduro testem jsem tak měl slušný náskok, který jsem si chtěl udržet."

Štěstí nejmladšímu členovi mšenské rodiny závodníků ale až tak nepřálo. „S velkým tlakem jsem odstartoval do posledního testu, před kterým začalo prudce pršet. V testu jsem bohužel udělal pár velkých chyb, které mě stály dvě pozice," doplňuje jezdec, který druhý soutěžní den 
do cíle dojel na dvanáctém místě se čtyřmi evropskými body.