Kralupy - Starosta Kralup Petr Holeček nebude chybět u tradičního slavnostního bilancování hokejbalistů za uplynulou sezonu 2007/2008. Předávat prestižní ocenění a poháry přijde i předseda sportovní komise při městském úřadu Jan Špaček.

Nadšenci z řad vedení AHL znovu slibují velkolepou show, která je s nadsázkou přirovnávána k udílení cen NHL. Projektor nasvicuje originální kartičky nominovaných borců, v záři reflektorů je odpečetěna obálka a moderátoři večera volají na pódium vítěze, aby ho ověnčili vavříny, kterých dobyl v aréně lobečského hokejbalového Kolosea.

Letos se za moderátorským pultem po boku prezidenta AHL Jindřicha Kohma objeví hvězdička redakce sportu České televize Darina Vymětalíková, za svobodna Johanidesová, která s guvernérem Tomášem Horou uváděla s úspěchem již 11. Galavečer v roce 2006.

V kuloárech se spekuluje, který z hráčů po dramaticky vyrovnané sezoně bude tím vyvoleným a bude korunován hokejbalovým králem. Pohár guvernéra AHL Tomáše Hory pro nejužitečnějšího hráče AHL může převzít jen jediný borec z desítky nominovaných. Na poháru se skví dvanáct stříbrných štítků se jmény dosavadních držitelů.

Dva hráči zvítězili v této kategorii dvakrát: Ivo Loskot (96/97, 03/04) a Jan Langthaler (05/06, 06/07).

Fenomenální brankář lobečských CSKA Martin Baráth jako jediný zaznamenal v kategorii nejužitečnější hráč dokonce tři vítězství (01/02, 02/03, 04/05). Všichni tři borci se vešli do desítky nominovaných hokejbalistů i letos.

Jan Lagthaler má šanci jako první hráč historie AHL dosáhnout čistého hattricku. Kandiduje za tým Kralupy Cardinals, které dovedl do semifinále Petroniova poháru a kam překvapivě přestoupil během zimní pauzy z Black Ravens. Martin Baráth (CSKA Lobeček) bude jeho velkým konkurentem, neboť v základní části AHL patřil znovu k pilířům družstva sborné. Ivo Loskot se stal znovu fantomem Petroniova poháru, ale v hodnocení hrají stěžejní roli výkony v základní části I. AHL.

Těžko předvídat nakolik hlasující k těmto zvyklostem přihlíželi. V nominaci se jako černí koně čekající na skok přes Taxisův příkop k úspěchu objevují i tři borci z týmu rytířů Minice Quijotes, který poprvé v klubové historii zvítězil v základní části I. AHL. Spolehlivé výsledky bratranců Husákových Ondřeje a Pavla i skvělá práce nováčka v brance Quijotes Vojtěcha Pohla řadí jmenované rovněž k vážným aspirantům na zisk Poháru Guvernéra AHL. Ale podceňovat se nedají ani další nominovaní: nesmlouvaví beci Tomáš Kinda (Black Ravens), Josef Purnoch (Kralupy Cardinals) či ostrostřelci sborné Kroužil se Soudským.

Mezi klíčové otázky každého Galavečera patří i ta, zda se najde konečně někdo, kdo sesadí po dvanácti letech Martina Barátha, dosud jediného vítěze Poháru šéfredaktora HDD Jindřich Arnošta Šklíby pro nejlepšího brankáře AHL. J. A. Šklíba bude po několika letech na večírku přítomen, potřese znovu stejnou pravicí?

Vyrovnané souboje se odehrají snad ve všech vypsaných kategoriích. Koho zajímá hokejbalové dění, nebo je na oscarovou show alespoň zvědavý, brány kralupského hotelu Sport jsou mu v sobotu 13. prosince od 19.30 hodin otevřeny. Více informací na www.kralupy.cz/hokejbal.

Jindřich Kohm