VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo chce, sportuje, kdo nechce, sebe šidí!

MĚLNÍK - Oblastí sportu se mimo jiné v dubnovém průzkumu zabýval Klub psychologů a sociologů. Jeho tazatelé zpovídali 608 občanů starších patnácti let

27.7.2007
SDÍLEJ:

SPORTEM KU ZDRAVÍ. Cyklistika je jedním z nejoblíbenějších druhů sportu.Foto: Ilustrační foto - archiv VLP

 

Že byl podrobný, ukazují odpovědi na pokládané otázky. Není to žádná sláva ve sportování dnešních generací. Dalo by se říci, kdo chce sportovat, systematicky a pravidelně sportuje, kdo nechce, hledá výmluvy. Celkově se sportovním a tělovýchovným aktivitám věnují různé skupiny rozdílně. Je to dáno kolektivem, profesí, prostředím, zájmem a věkem.

Podle průzkumu v ČR závodně sportovalo 4%, aktivně 15%, rekreačně 40% a nesportuje 41% lidiček. Sportu se nejvíce věnuje mládež 82%, nejčastěji studentů. V závodním a aktivním sportu je více mužů, rekreační sport je zálibou žen. Nejvíce se sportuje v malých městech, nejméně ve velkoměstech, kde jsou optimální podmínky ve využití volného, širokého výběru sportů pro každého a dokonalejší sportoviště. Každodenně sportuje 13% populace, alespoň jednou týdně necelá třetina, méně často bezmála pětina.

Na otázku, co je především vede ke sportování, vyznavači sportu a tělovýchovy odpovídali: zejména důvody oddechnout si, obnovit síly 34%, upevnit si zdraví 31%, mít kontakt s lidmi, s kolektivem 19%, jiné důvody 16%. Nejraději a nejčastěji sportují v přírodě 42%, tělovýchovných jednotkách a klubech 24%, ve fitcentrech 14%. Tělovýchova v jednotách a klubech je většinou záležitostí mládeže.

Nesportující respondenti na dotaz, z jakého důvodu nesportují, uváděli: zdravotní důvody 36%, nezájem 23%, jiné důvody 14%, zanedbatelná část postrádá dostatek sportovních zařízení. Větší nezájem o sport je u žen. Sportovcem se nikdo nerodí. Stává se jím výchovou v rodině, škole, podchycením kamarády a příklady vynikajících sportovců. Sportovní růst závisí na snaze, pevné vůli, učení u trenérů, trénincích a cvičení navíc, čerpání zkušeností a motivací k výraznějším úspěchům. Údaje z průzkumu by měly nesportovcům promluvit do svědomí. Heslo „nebát se a nekrást“ by se dalo parafrázovat na „nebát se a aktivně sportovat“.

 

27.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házená Mělník

ON-LINE: Ptejte se předsedy mělnické házené Stanislava Kotka

Josef Bartoš

Sportovec roku je tady! Vrací se do Neratovic

Mělnické spalování odpadu prospěje životnímu prostředí, odkývli radní

Střední Čechy – Dvojí „ano“ zaznělo v pondělí v síni určené pro jednání středočeských radních v budově krajského úřadu. Nebyli ovšem přítomni ženich ani nevěsta, jichž by se snad kdokoli na cokoli dotazoval. Padlo nicméně rozhodnutí, které co do závažnosti daného kroku zvažovaného s plnou odpovědností lze plně srovnávat třeba právě s uzavřením manželství. 

Nadace přispěje na nové aleje

Mělnicko – Obnovu historických alejí i vznik nových stromořadí už osmý rok podporuje Nadace ČEZ. O příspěvky z prvního letošního kola grantu nazvaného Stromy se mohou města a vesnice ucházet až do konce ledna. Na jarní výsadby čeká na každého úspěšného žadatele až sto padesát tisíc korun.

Smrtící silnice: Víc lidí zabijí řidiči osobáků než kamioňáci

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Deník zanalyzoval všechny smrtelné nehody, při nichž loni zemřelo 502 lidí. Nejčastější příčina? Řidiči jeli příliš rychle, nevěnovali se řízení či vjeli do protisměru.

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>