Za celou dobu své existence futsalisté kralupského AFC nikdy nic nevyhráli (dvakrát postoupili z druhého místa), ale také nikdy nesestoupil. Tato dokonalá definice průměrnosti naštěstí pro ně platila také v sobotu, kdy uspěli v existenčním utkání na hřišti podobně ohroženého Atmosu Bělá pod Bezdězem, a při své premiérové účasti v divizi oslavili záchranu „za pět minut dvanáct".

AFC udělal pro úspěch v závěrečném kole soutěže, které rozhodovalo o bytí a nebytí, maximum. Vyjel k utkání s předstihem a v rámci možností kompletní. Naopak domácím chyběl Flachbart a jeden z nejlepších gólmanů soutěže Verner.

Přesto do utkání lépe vstoupili hráči Bělé. Celou úvodní pětiminutovku se viditelně nervózní hosté pouze urputně bránili. Naštěstí domácí hráli poměrně stereotypně dlouhé nákopy na pivota se sklepáváním na druhého útočníka, a tomu se obrana AFC časem přizpůsobila.

V 5. minutě se pokusil Vymětalík obloučkem na hranici brankoviště najít nabíhajícího Máru a ten po špatném vyběhnutí brankáře hlavou zamířil do odkryté brány. Domácí obránce ve skluzu vykopl míč z čáry (nebo těsně za ní) a dobře postavený rozhodčí uznal vedoucí gól AFC.

Bělá vyrovnala hned po minutě také hlavou po centru na zadní tyč a zakončení koníčkem. Poté zakročil Heimrath obličejem proti úniku Atmosu z levého křídla, na druhé straně si aktivní Mára vyměnil míč s Vymětalíkem, ale sám před brankářem nezamířil. Jeho prudká rána trefila brankářovo tělo.

V 15. minutě vyšel domácím brejk, na jehož konci útočník dloubl míč nad Heimrathem a poslal Atmos do vedení. V 17. minutě udělal Tetiva kličku ve vápně směrem ven a domácí bek přehnal důraz. Rozhodčí vůbec neváhal a nařídil pokutový kop, který s jistotou poslal do horní poloviny branky Vymětalík.

Ve druhé půli pokračovala přetahovaná kdo s koho, ale zhruba okolo 30. minuty začaly jen v šesti střídajícím domácím docházet síly. AFC se trvale usadil na jejich polovině. Střela stíhala střelu, ale všechny končily na nohou házenkářským stylem chytajícího gólmana. Chyba v rozehrávce poslala do brejku přes půl hřiště útočníka Atmosu, ale možnost zmařil pádem pod nohy Heimrath.

Potom už došlo na dlouhé penalty. První pro domácí, kterou hosté považovali za poměrně přísnou, ale Karásek poslal vedle pravé tyče. Druhou, podle hostí už zcela vymyšlenou, Heimrath vyrazil.

Ve 36. minutě dostal možnost dlouhé penalty také AFC. Vymětalík chytře vystihl slabé místo gólmana a polovysokou střelou k pravé tyči přiblížil záchranu. Ve 39. minutě Tetiva potáhl míč, neukvapil se před bránou a předložil krásně míč V. Pavlíčkovi, který snadno doklepl do prázdné svatyně a vsítil vítěznou branku – 4:2.

Tetiva zároveň asistencí potvrdil překvapivou druhou pozici v produktivitě celého týmu. Domácím se 49 vteřin před závěrem po přízemní souhře ještě podařilo snížit. Hosté si poté vzali time-out a poté kombinací držení míče a zoufalých odkopů dotlačili časomíru do cíle.

„Závěrečná radost týmu byla nevídaná, od sestupu nás dělil jen pověstný krůček. Celkových 27 získaných bodů mohl po polovině soutěže (8 bodů) očekávat jen nenapravitelný optimista," popsal kralupskou radost Aleš Moravec.

Bělá p. B. – AFC Kralupy 3:4 (2:2)
Branky: Toman 2, Holický – Vymětalík 2, Mára, V. Pavlíček. Rozhodčí: Černý, Tylchert. AFC Kralupy: Heimrath – V. Pavlíček, Všolák, Mára, Karas – Vymětalík, L. Koláček, T. Koláček, Tetiva.