„Jsme jedna z nejstarších okresních komisí široko daleko, tahle soutěž prostě padnout nesmí, i kdyby ji měly hrát jen dva týmy," říká s trochou nadsázky Jan Srb z Okresního futsalového svazu Prahy-východ.

Při pohledu na klesající počet účastníků okresního přeboru, jediné soutěže, kterou právě jeho komise zaštiťuje, mu ovšem do zpěvu není. Z nedávných a optimálních dvanácti jich do zatím posledního ročníku zasáhlo už jen sedm a některé z nich se navíc na závěrečném vyhlášení nechaly slyšet, že skončí rovněž. Vedení soutěže tak začalo bít na poplach a s předstihem rozjíždí náborovou akci v Praze i v sousedních okresech.

„Naše soutěž funguje od roku 1993. Od samého počátku se hraje v halách s dobrým zázemím. Termínově je pak vystavěna tak, aby nekolidovala se soutěžemi velkého fotbalu, ani jinými, které jsou rozděleny na jarní a podzimní část," představuje Václav Jandovský, další člen komise, na oficiálních webových stránkách www.futsal-pvychod.com základní obrysy soutěže.

Jejími centry jsou už řadu let především volejbalová hala v Odolena Vodě a školní tělocvična v Kostomlatech nad Labem, ve kterých se týmy utkávají turnajovým způsobem podle počtu dvou a v poslední době i tříkolově a pod dohledem rozhodčích z vyšších soutěží. Jednotlivé zápasy se hrají dvakrát 25 minut hrubého času. Veškeré dění na hřišti je podřízeno pravidlům futsalu FIFA.

„Z naší soutěže se sestoupit nedá, ale dá se postoupit do krajského přeboru. Na závěr každého ročníku pořádáme exhibiční zápas mezi vítězem a výběrem soutěže," láká Václav Jandovský případné zájemce.

I když má v názvu „okresní", střetávají se v přeboru Prahy–východ tradičně i týmy ze sousedních regionů. Mělnicko má v posledních šesti ročnících zastoupení zásluhou Sokola Všetaty. Jeho tým složený převážně z domácích fotbalových odchovanců si ale letošní sezonu spíše protrpěl a také v jeho táboře nepanuje přesvědčení o podání opětovné přihlášky – spíše naopak. „Kvůli zraněním a pracovní vytíženosti některých stálých opor jsme v letošním ročníku trpěli akutním nedostatkem hráčů a naše výsledky podle toho vypadaly," hodnotí hrající vedoucí týmu Luboš Kurzweil dosud nejhorší sezonu Všetat.

Na jejím konci bylo šesté místo, hůř skončily už jen Větrušice. „Uvidíme, zda se nakonec znovu přihlásíme. Momentálně jsme spíše negativní. Platit halu a rozhodčí (okolo 12 tisíc na sezonu) jen proto, abychom dostávali takové nakládačky jako letos, nemá smysl," dodává Luboš Kurzweil, podle kterého je třeba mít na soupisce a zaregistrovaných dostatek hráčů. Jeho slova by zároveň mohla sloužit jako varování pro případné nové zájemce, aby náročnost soutěže nikterak nepodceňovali.

V minulosti přitom Všetaty patřily vždy k lepším týmům soutěže, do které v její téměř dvacetileté historii zasáhla bezmála padesátka týmů. V čele historického pořadí pak nadále uniká FC Struhařov. Jeho nadvládu v poslední šestiletce přerušil pouze na rok tým JS Milovice. Sesadit několikanásobné obhájce prvenství z trůnu tak bude, ať už pro stávající, a nebo nové týmy, velkou výzvou i tvrdým oříškem. Zvedne někdo tuto rukavici?

KAREL HORŇÁK