Před sedmi lety si po dopravní nehodě vyslechl smutný verdikt lékařů, že se může se svou zálibou navěky rozloučit. A že může být rád, že chodí bez francouzských holí. Po chmurných prognózách, několika operacích páteře a půlroční rehabilitaci se přesto k běhání vrátil.

Zúčastňuje se městských i terénních maratonů nejen v Evropě. V posledních třech letech dosáhl tří světových prvenství, když oběhl ostrov Island v rámci projektu Jeden muž – 30 dnů – 30 maratonů, a poté vyrazil ještě z nejsevernějšího místa na nejjižnější a z nejvýchodnějšího na nejzápadnější cíp této země.

A začal pomáhat vozíčkářům v Čechách i v zahraničí. Letos k jejich podpoře přichystal skromnější projekt v domovských Kralupech nad Vltavou. Rozhodl se uběhnout tři půlmaratony – v Praze, Karlových Varech a Ústí nad Labem.

Start u radnice

Podle René Kujana přitom bude mít každý z nich start u kralupské radnice. Čeká ho nejméně padesát, přes sto a přes dvě stě kilometrů. Za každý uběhnutý kilometr věnuje vozíčkářům určitou finanční částku. K tomuto běhu zval i další zájemce, kteří ho mohou doprovázet na trase. Přidat se může každý, kdo věří, že s ním dokáže držet krok.

Pražská část projektu je úspěšně za ním, ve čtvrtek odstartoval od Městského úřadu v Kralupech nad Vltavou na nejdelší trať – do Karlových Varů.
Špalíru příznivců shromážděných u radnice vyprávěl: „Měl jsem to privilegium přežít nezaviněnou těžkou dopravní nehodu bez následků a tu čest při následném léčení v rehabilitačním ústavu v Kladrubech poznat pár skvělých a opravdu silných lidí. Možná někde tam to všechno začalo. Na ně také při svých sportovních výkonech myslím. V naprosté většině případů se jedná o lidi, kteří se na okolečkované židli neocitli vlastní vinou. Někdy stačí nešťastný zlomek vteřiny na to, aby lidský život nabral nečekaný směr…"

Díky svým projektům získal sbírkou a od sponzorů sto padesát tisíc korun, které tehdy věnoval na sportovní vybavení hendikepovaných sportovců.
K doběhnutí na start sobotního karlovarského půlmaratonu si vybral náročnou trasu většinou po cyklostezkách, která vedla z Kralup nad Vltavou přes Kladno, Rakovník, Žlutice a dále.

Zkusil to non stop

Na uběhnutí měl dvakrát čtyřiadvacet hodin, denně po devadesáti kilometrech. Jeho optimistickou vizí však bylo zvládnout celou dlouhou trať za pouhý den.

„Pokusím se doběhnout do Karlových Varů non-stop. V noci budu využívat světla, mám čelovku a svítit mi bude i kolega na kole. Je to závod, kdy budu bojovat sám se sebou, takhle dlouhou vzdálenost na jeden zátah jsem ještě nikdy neabsolvoval," upřesnil svůj záměr René Kujan.

Za potlesku přihlížejících bylo odstartováno… Na prvních kilometrech ho vedle kamaráda na kole s potřebným vybavení na dlouhou pouť vyprovodili z města za mírného deště i dva radní, Martin Luksík a Tomáš Pekárek.
'
V sobotu bude mít ve svých nohou celkem 210 kilometrů. Zdolání třetí série s cílem v Ústí nad Labem plánuje běžec na 11. září letošního roku.

(Jiří Herain)