Ženská část softballového oddílu MFF odehrála v roce 2009 Pražský přebor žen, divizi víkendovou (PPŽvi). Soutěž měla pouze čtyři účastníky a tým obsadil třetí místo. Celkem odehrál patnáct soutěžních utkání, z toho čtyři vítězné.

Především na začátku sezony se softbalistky potýkaly s odchodem první nadhazovačky B. Kašíkové, která v roce 2009 hostovala v Extralize. Nevyrovnaný výkon týmu tak byl odvislý od formy R. Sekyrové, která ji na této pozici nahradila.

Svou roli také sehrálo zvykání si některých hráček na nových postech, v tomto směru udělala obrovský pokrok především T. Kudrnová.

Právo na účast v kvalifikaci o druhou ligu si z prvního místa v soutěži zajistil SC Storms Řepy, ze druhého pak LASO Kladno, to však účast na turnaji odmítlo, a nahradil jej právě neratovický oddíl.

Přestože tým nepatřil k turnajovým favoritům, odehrál tři velmi pěkné zápasy a zvládl alespoň potrápit Řepy, které prošly turnajem bez porážky, čímž si zajistily účast v lize. Velký podíl na tom má R. Sekyrová na postu nadhazovačky, které se turnaj vydařil.

Celkově obsadil tým MFF pátou pozici. Do příští sezony je příslibem zatraktivnění soutěže v podobě většího počtu účastníků. Na výkonech by se pak měly odrazit zkušenosti nabité v letošní sezoně a rostoucí výkon obou nadhazovaček – R. Sekyrové a J. Chaloupkové. Další nadějí je nově vznikající družstvo juniorek, které by se do ženského týmu měly postupně zapracovat.

Softbalisté MFF Neratovice potvrdili v sezoně 2009 svou příslušnost ke středu tabulky druhé ligy mužů. Po pomalejším rozjezdu do sezony, kdy z prvních osmi utkání zaznamenali jedinou výhru, se nakonec s přehledem probojovali do play-off o postup do Extraligy.

Základní část soutěže Neratovičtí končili s bilancí 14 výher a 18 porážek při skóre 226:261. To stačilo na celkové šesté místo, které pro čtvrtfinále play-off přisoudilo třetí tým tabulky, PV Praha.

První zápas, ve kterém dominovali nadhazovači (za MFF Štěrba), Neratovice prohrály těsně 1:2. Stejně vyrovnaný průběh mělo i druhé, mnohem útočnější utkání, ve kterém hráči PV opět vyhráli o jediný bod (10:9), a postoupili tak do semifinále.

Do Extraligy nakonec zamířil suverén soutěže, Hroši Havlíčkův Brod, kterého ve druhé lize nahradí sestupující SK Kotlářka. Ze druhé ligy naopak sestoupili Klackaři Kostelec nad Orlicí, místo nich se do soutěže probojovali Žraloci Ledenice.

Celkově mohou v oddíle, který je doma v Lobkovicích, hodnotit sezonu 2009 jako průměrnou s dost nevyrovnanými výkony. Pozitivem bylo zapracování posil z Brandýsa nad Labem.

Z individuálních výkonů je třeba vyzvednout zejména Tomáše Štěrbu na nadhozu, sekundovali mu Dlouhý, Lakomý a nadějný Muždeka, a nejlepšího pálkaře týmu Ondřeje Lakomého, který se do družstva vrátil z dlouholetého hostování v Extralize. Cílem pro sezonu 2010 je probojovat se alespoň do semifinále druholigového play-off.

MAGDALENA KLEIMANOVÁ, JIŘÍ VOTINSKÝ