Trať Miřejovického půlmaratonu byla standardně beze změn, protože tato byla oficiálně zaměřena už v červnu 2010, a to v souladu s atletickými pravidly IAAF/AIMS. Délka trati přesně odpovídá 21,0975 kilometrům.

Letošní půlmaraton byl opět mezinárodní záležitostí. Mimo Čechů a Slováků na něm startovali také občané Velké Británie, Francie, Itálie, Mexika, Ukrajiny a Ruska, z nichž ovšem většina v České republice studuje nebo pracuje.

Na půlmaraton se on-line přihlásilo na 300 běžců a běžkyň, pravděpodobně kvůli vedru jich však ke startu nastoupilo o padesátku méně. Hned celá třicítka pak běh nedokončila, šestici z nich dokonce odvezla rychlá záchranná služba přímo do nemocnice.

Zdejší traťový rekord drží Etiopan Adissu Ahunim, který před dvěma lety proběhl cílem za hodinu a osm minut. Minulý rok, kdy závodníky naopak doprovázel vytrvalý déšť, zaostal tehdejší vítěz Kamil Krunka za traťovým rekordem o tři minuty.

Letošní vedro bylo chvílemi skutečně až nesnesitelné a tomu odpovídaly výsledné časy. Zaslouženým vítězem nad horkem se nakonec stal téměř místní Slavomil Kvarta z nedalekého Postřižína, který proběhl páskou v čase 1:19:00. Nejrychlejší ženou byla Kateřina Kriegelová, jejíž výsledný čas měl hodnotu 1:32:04.

Půlmaratonu se jinak zúčastnila i celá řada běžců oblastního formátu s velmi pestrou specializací. Třeba Petr Havelka, pořadatel Dřínovského krosu a téměř živý inventář Miřejovického půlmaratonu, doběhl na pěkném pátém místě.

Na místě startu a současně i cíle panovala skvělá atmosféra, organizace klapala jako hodinky a letošní účastníci s povděkem kvitovali novou formu prezentace, kdy pořadatelé letos začali k běhu odbavovat zvlášť muže a ženy, které navíc ještě rozdělili podle věku.

Burianův Maraton Klub Miřejovice letos opět dokázal, že umí. Jak šedesátka aktivních pořadatelů, tak dlouhá řada běžců se už dnes těší na jubilejní pátý ročník Miřejovického půlmaratonu, který se poběží příští rok.

MARTIN TLUSTÝ