„Oficiálně jsme vznikli letos v červenci, ale první tréninky začaly v květnu, takže děti měly možnost zúčastnit se už v červnu prvních zápasů v rámci Dětského dne v Říčanech. V současné době díky pochopení obce Úžice a tamního Sokola probíhají tréninky každé úterý na fotbalovém hřišti,“ představuje oddíl jeho předseda Pavel Hrubý, který spolu s Robertem Votipkou vede tréninky.

Hrajete i organizovanou soutěž?
Letos na podzim se už účastníme regionálních turnajů mladších žáků, které jsou organizovány Českou rugbyovou unií. V neděli proběhl první turnaj sezony na hřišti RC Sparta Praha, kde děti získaly první soutěžní zkušenosti. Díky zájmu dětí jsme mohli postavit dva týmy v kategorii U-7 (ročníky 2004 a 2003). Další turnaj se koná 20. září na hřišti RC Slavie Praha v Edenu, kde hodláme zachovat stejný počet družstev.

Jakou věkovou skupinu zájemců nejvíce vítáte?
V současné době nejvíce uvítáme děti ročníků narození 2002 a starší, tak abychom mohli postavit i družstva ve starších věkových kategoriích (U-9, U-11, U-13), ale vítán je samozřejmě každý, kdo projeví zájem o tuto atraktivní hru.

Proč by se měly děti rozhodnout pro ragby?
Ragby je atraktivní hra s více než stoletou tradicí, která děti vychovává k odvaze a rozhodnosti. Je to komplexní hra, hraje se rukama i nohama, učí kolektivní spolupráci a zodpovědnosti za vlastní jednání, ragby je o kamarádství a respektu k soupeři. Po zápase končí rivalita a hráči společně probírají utkání. Ragby je hra pro každého, může hrát velký či malý, rychlý i pomalý, těžký i lehký, pro chlapce i dívky, každý si najde své místo v týmu. Ragby je tvrdý a kontaktní, ale férový sport s přísnými pravidly. Ragby není náročné na peníze, stačí pouze kopačky a může se hrát.

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s tímto pro někoho tvrdým, pro jiného pouze více kontaktním sportem?
V dětství jsem hrál v žácích za Ostravu a po roce 1990 jsem více než patnáct let hrál za ARC Iuridica Praha. Díky ragby jsem získal řadu kamarádů, prožil nezapomenutelné zážitky na zahraničních zájezdech a poznal sport, který se stal náplní mého života. Věřím, že se mi podaří dodržet poslední bod z ragbyového desatera: A nakonec co říkám tobě: sezona ragby končí až v hrobě!