Většina mládežnických týmů z FC Mělník, které absolvovaly loňskou sezonu, si vedla nadmíru úspěšně. Většina z nich obsadila v tabulkách svých soutěží medailové pozice a tažení starších žáků skončilo postupem do krajského přeboru. O úspěšné bilanci mělnického mládežnického fotbalu hovořil Mělnický deník s předsedou FC Mělník Stanislavem Bardou.

Jak se vám podařilo hned ve třech kategoriích postoupit výš? Co je za těmito úspěchy?
Letošní sezona byla pro náš klub obzvlášť vydařená. Z jedenácti týmů, které jsme měli v soutěžích, sedm týmů obsadilo první až třetí místa, dva týmy skončily na čtvrtých pozicích. U mládežnických kategorií trenéři preferují zapojení do soutěží co nejvíce kluků a holek a výsledky se dostavují. Tento model se osvědčil u starších žáků, kteří suverénně v soutěži přehráli své vrstevníky a užívali si pocit vítězství a postup do krajského přeboru z prvního místa. Samozřejmě za všemi výsledky stojí napříč celým klubem nedocenitelná práce trenérů a vedoucích týmů, pro hráče neustále připravují novou inspiraci v podobě pestrých tréninků a zajímavých turnajů. Tímto jim patří velký dík. Velký podíl na postavení mělnického fotbalu mají bezpochyby rodiče. Dokážou být oporou pro trenéry a jsou dalším hráčem na zeleném pažitu.

V příští sezoně hned pět vašich týmů čekají vyšší soutěže. Jak se na ně budete chystat, jakou zátěž budou znamenat pro váš oddíl po personální a třeba i finanční stránce?
Nové soutěže jsou velkou výzvou. Žáci budou ve dvou kategoriích U13 a U15 hrát krajský přebor, stejná úroveň soutěží čeká na mladší a starší dorostence U17 a U19. Ženy opouštějí divizi a míří do ČFL. V týmu žen nastupuje větší polovina juniorek a nečekáme jednoduchou soutěž. Příprava na novou sezonu začíná všem týmům, kromě přípravek, již koncem července. S nárůstem týmů v soutěžích musíme vyřešit otázku tréninkových ploch a materiálního vybavení. Náročným oříškem bude zajištění dopravy, čeká nás okolo 8 000 km v krajských a ligových soutěžích. Co se týká personálního obsazení, trenéři se posouvají se svými týmy o kategorii výš a hráčské kádry průběžně doplňují. Pro další zájemce a talentované hráče jsou u nás dveře otevřené, pro všechny stále platí nabídka hrát v mělnických barvách. Pokud máte doma nebo ve svém okolí děcko se zájmem o sport, neváhejte a přiveďte ho na hřiště nebo kontaktujte trenéry. Kontakt na trenéry je k dispozici na fcmelnik.cz.

Jediným týmem, který zůstal v uvozovkách pozadu, jsou muži. Dojde u nich v období mezi sezonami k nějakým změnám?
Tým mužů na konci sezony se ocitl na samém dně sestupových příček. Pro nový ročník v krajské soutěži připravujeme nový projekt s jedním okresním klubem o úzké spolupráci. Mezi vedením klubů jsme našli společnou řeč a je na trenérech, aby s tím seznámili a vysvětlili princip fungování hráčům. Poté si dovolím hovořit konkrétněji. Jsou před námi ještě poslední legislativní kroky. Věřím, že mělnická mužská kopaná nabídne fanouškům lepší podívanou než v uplynulé sezoně. Trenéři mají maximální důvěru a těším se na první herní výsledky.

Jaké cíle si budete v náročnějších soutěžích dávat?
Do soutěží budeme vstupovat opět s 11 týmy převážně s mladšími ročníky hráčů a hráček, zůstáváme nohama na zemi. Trenéři chystají kreativní přípravu, od hráčů očekáváme zodpovědný přístup k tréninkům a zápasům. Pro každou kategorii jsou cíle rozdílné – od individuálních dovedností hráčů až po kolektivní cíle úměrné k soutěžím. U žáků a dorostu jsou cíle jednoznačné, zachovat krajskou příslušnost. Budeme se radovat z každého drobného úspěchu a velké výsledky přijdou. Hlásíme se ke kampani UEFA Respect – respekt k protihráčům, trenérům a vedoucím činitelům stejně jako k rozhodčím a fanouškům.

LUBOŠ KURZWEIL, KAREL HORŇÁK