Změny přinesly i řadu svízelí, které museli organizátoři hokejbalových lig řešit, a tak se uspořádání tradičního galavečera ocitlo v žebříčku priorit funkcionářů AHL až za provozními starostmi o chod lig.

Jen obrovská vůle zamezila za vteřinu dvanáct přestřižení nitě tradice a natáhla na galavečerní náhrdelník patnáctý korálek symbolizující počet už uskutečněných oscarových show.

Perličkou setkání hokejbalistů byl nevídaný fakt, v sále totiž seděli čtyři zástupci prvoligových týmů, které čekal rozhodující pátý zápas o finále. Na galavečeru ještě všichni věřili, že budou finalisty letošního ročníku, a to se podílelo na dobré náladě v sále během vyhlašování vítězů všech vypsaných kategorií individuálních i kolektivních za sezonu 2009/2010.

Největší napětí vždy vládne při udělování Poháru guvernéra AHL Tomáše Hory pro nejužitečnějšího hráče AHL, který bývá nazýván „korunovaným králem sezony“.

Po představení deseti nominovaných mnozí tušili, že si tento pohár počtvrté v kariéře odnese fenomenální brankář lobečské sborné Martin Baráth. „Sezona 2009/2010 byla statisticky nejlepší v mé kariéře v AHL,“ říká na hvězdné výsluní se navrátivší Martin.

Předzvěstí tohoto triumfu bylo i znovudobytí Poháru šéfredaktora AHL Jindřicha Arnošta Šklíby, které loni Martinovi poprvé v kariéře vyfoukl minický Vojtěch Pohl. Martin Baráth získal pohár pro nejlepšího brankáře AHL už po čtrnácté!

„Pamatuji si okamžik v loňské základní části, když už jsem vychytal asi pátou nulu v sezoně, bylo to proti Cardinals, tak ke mně přišel Michal Pavlíček a řekl: „Oni ti loni sebrali hračku, viď…? A ty ji chceš zpátky,“ glosoval návrat na brankářský trůn Martin.

V nejprestižnějších individuálních kategoriích si vítězství odnesli: Tomáš Kinda (Black Ravens) – nejlepší obránce, Pavel Husák (Minice Quijotes) – vítěz kanadského bodování a soutěže plus / minus bodů, Michal Poloczek (Pink Guys) – nejlepší nováček. Hvězdou Petroniova poháru se stal Miroslav Forman z mistrovského týmu minických Quijotes.

Medaile, jak už je několikaletou tradicí, předávali starosta Kralup Petr Holeček a předseda Sportovní komise radnice Jan Špaček

Bronz převzali hráči CSKA Lobeček, stříbro Pink Guys a zlatou radost si po dlouhých jedenácti letech užili rytíři z Minic, kteří rovněž přebrali Trofej města Kralupy pro vítěze základní části I. AHL.

Jindřich Kohm, kapitán minické sestavy, která na galavečer dorazila z důvodu nemocí a soustředění hokejové Sparty poněkud v prořídlém stavu, na otázku, proč obhajoba prvního minického titulu z roku 1999 trvala neuvěřitelných 11 let, odpověděl: „Vítězství přišlo v době, kdy se nám s Tomášem Horou – tedy oběma zakladatelům AHL, narodili kluci Matyáš a Patrik. Když jsem koukal do té postýlky na kluka, jak se tam plazil, tak jsem říkal: Patriku letos ti tu zlatou medaili přinesu! A podařilo se, kluci byli oba na hřišti, měli své dresy, takže v jejich roce přišli poprvé fandit a tatínkové to zlato vyhráli.“

Letos se semifinálové série vyvinuly tak, že si to o zlato rozdají dva nejstarší a nejslavnější kluby kralupských hokejbalových soutěží CSKA Lobeček a Minice Quijotes. Oba týmy tedy mají obrovskou šanci stát se prvními šampióny Kapitolu.