Z českého pohledu bude letošní rok velmi zajímavý. Začíná totiž nominační boj o účast na premiérovém domácím mistrovství Evropy, které pořádá Marin Club legendárního Františka Stehna. Do nominačních bojů zasáhne celý půltucet lyžařů z WSN Neratovice.

Klub se bude opírat především o zámořského lyžaře Adama Sedlmajera, který se připravuje v USA. Ale reálné šance mají i další. Především Petra Povolná, Anna Češpivová, Rebeka Starková, Viktor Meisner a Martina Gerencsery.

A právě start poslední jmenované byl největším otazníkem, protože se vrací po roční přestávce a její příprava je velmi komplikovaná. Je totiž velmi náročné se připravovat na špičkové úrovni jako matka na mateřské dovolené.

Martina však dokázala, že zatím stále ještě nepatří do starého železa. Svým vítězstvím v závodě figurální jízdy, na kterou se nyní specializuje, a především zajetým bodovým výkonem, udělala obrovskou radost trenérce Ludmile Makarevič i celému vedení neratovického klu­bu.

Své působení zhodnotila slovy: „Sice jsem zajela shodné výsledky v obou jízdách (6450), ale až s druhou jsem byla spokojená. Nevešel se mi do času jeden trik za nohu za 480 bodů a upadla jsem u posledního salta za 800 bodů. Až se toto podaří doladit, tak bude výkon ještě lepší."

Výkonnost matky ročního Sebastiána byl po roční pauze velkou neznámou, ale nyní je jasné, že Martina udělala velmi příjemné starosti kreativnímu a nápaditému reprezentačnímu manažerovi Petru Markovi. Je totiž jasné, že se bude moci opřít o výkonnost držitelky všech národních rekordů z Neratovic i po jejím návratu k vrcholovému lyžování.

Pro Martinu to byl první start od mistrovství Evropy 2012 v Itálii, kde pomohla českému týmu k bronzovým medailím, ale také si přivodila zranění zad.

Velmi solidními výkony se představily také Petra Povolná a Anna Češpivová, které obsadily v prestižní kombinaci druhé, respektive třetí místo. Čerstvá bakalářka Petra Povolná svůj výkon hodnotila: „Bohužel mi vůbec nevyšly skoky a slalom. Je prostě zatím znát tréninkové manko, které jsem nabrala učením na zkoušky. Ale triková jízda byla o něco lepší a jsem s ní spokojená."

V novém osobním rekordu se předvedl i Viktor Meisner, který vylepšil své maximum ve figurální jízdě na 7200 bodů.

ALEŠ POLIDOR