Ke druhému závodu letošního šampionátu přijížděl do Mšena u Mělníka jako lídr průběžného pořadí Matěj Kůs z AK Markéta s dvoubodovým náskokem na pardubického Lukáše Drymla. Drymlův starší bratr Aleš, obhájce titulu a po prvním klání v Divišově také Kůsův největší papírový soupeř, se bohužel mšenským divákům představit nemohl, když jej po pádu ve finále extraligy stále trápí zdravotní potíže.

Souboj o cenné kovy se tedy očekával především mezi trojicí Kůs, Lukáš Dryml a Josef Franc, když posledně jmenovaný v Divišově výrazně ztratil po svém vyloučení pro nedodržení časového limitu dvou minut.

Hned od prvních jízd bylo ale zřejmé, že karty nebudou rozdány zase až tak jednoznačně, jak by se mohlo zdát. Ve čtvrté jízdě upadl v první zatáčce po souboji s Drymlem Tomáš Suchánek, jízda byla zastavena a všichni čtyři jezdci museli znovu na startovní rošt. V opakované jízdě už ale nešel do čela Dryml, ani Suchánek (který navíc během chvíle z jízdy odstoupil, pravděpodobně pro nezapnutý přívod paliva), ale devatenáctiletý Václav Milík. Když pak v další sérii porazil Dryml Kůse a Milík si poradil s Josefem Francem, měli všichni favorité na kontě po jedné prohře, zatímco pardubický junior samé výhry.

Václav Milík si v průběhu celého závodu počínal naprosto suverénně, a když Josef Franc nasbíral tři druhá místa a Matěj Kůs nezvládl v devatenácté jízdě tíhu situace, kdy po špatném startu dojel poslední, naskytla se Milíkovi spolu s vítězstvím v závodě rázem možnost startovat s Lukášem Drymlem v dodatkové jízdě o titul mistra ČR. Ani v ní se ale nenechal vykolejit a o generaci staršího Drymla s přehledem přemohl už ve výjezdu z první zatáčky. Ve druhém rozjezdu, tentokrát o třetí místo v závodě, porazil stylem start – cíl Josef Franc Tomáše Suchánka.

Jak komentoval svůj úspěch novopečený mistr republiky? „Určitě jsem to nečekal, vždyť tady jely takové hvězdy jako Lukáš Dryml, Franc či Kůs. Měl jsem dobře připravené motorky a rovněž se mi dařily starty. Rád jezdím na horších tratích, proto mi vyhovovala i zdejší poněkud rozbitá dráha. Dosavadní úspěchy bych chtěl v příští sezoně ještě vylepšit."

Korunovací po Martinu Vaculíkovi druhého nejmladšího mistra republiky jednotlivců v historii zakončili mšenští pořadatelé letošní sezonu a už se těší na tu příští, která by měla začít tradičním prvomájovým Memoriálem Emila Sovy.

MČR JEDNOTLIVCŮ

Výsledky závodu: 1. Milík 15, 2. L. Dryml (oba Pardubice) 14, 3. Franc (Olymp) 12+3, 4. Suchánek (Pardubice) 12+2, 5. Kůs 10 (Olymp), 6. Jaroš 9, 7. Šitera (oba Mšeno) 8.

Konečné pořadí: 1. Milík 26+3, 2. L. Dryml 26+2, 3. Kůs 24, 4. Franc 23, 5. Suchánek 21, 6. Šitera 17, …11. Jaroš 9.

JAROSLAV LÍBAL