Napětí roste 
a dnes dosáhne vrcholu. Slavnostní galavečer ankety Nejúspěšnější sportovec Mělnicka za rok 2014 je tady. Uskuteční se ve čtvrtek od 18 hodin ve Společenském domě 
v Neratovicích. Po jeho skončení budeme znát nového sportovního krále Mělnicka a vítěze další desítky kategorií.

„Moc mě potěšil počet nominovaných sportovců proti předchozím ročníkům. Zájem o anketu je velký a jsem rád, kolik máme v okrese úspěšných sportovců. Odměnou pro všechny sportovce je galavečer s bohatým programem," říká k akci Stanislav Barda, šéf okresního sdružení České unie sportu. Ta pořádá anketu tradičně ruku v ruce s Mělnickým deníkem a letos také
s agenturou Sport Action.

Mezi už notoricky známými kategoriemi si letos jedna odbývá na Mělnicku svou premiéru. Jak už její název napovídá, jde o počin na poli fair play. „Tato cena je zaslouženě ve správných rukách," prohlásil Stanislav Barda na adresu Richarda Wiesnera.

Právě bývalý reprezentant ve veslování a zakladatel neratovického klubu SK LiveCross opakovaně obětoval osobní ambice v závodech Spartan race ve prospěch pomoci handicapovanému kamarádovi. Jelikož neměl tento výjimečný počin v nominaci faktického ani skutečného konkurenta, bylo o jeho ocenění předem jasno.

Ve zbylých kategoriích ovšem lze o vítězích jen spekulovat. Triumf v té hlavní 
z roku 2013 obhajuje kralupská kanoistka Anna Koblencová. Také minulý rok měla opravdu vydatný. Na dubnovém mistrovství světa v Austrálii získala bronz v individuálním závodě a stala se spolu se dvěma reprezentačními kolegyněmi mistryní světa 
v kategorii družstev. V kolektivním závodě pak přidala další bronz na mistrovství Evropy v Makedonii. Také letos patří k favoritkám ankety, i když na dnešním vyhlášení bude stejně jako loni chybět. V těchto dnech se totiž účastní reprezentačního soustředění ve Francii.

S úspěchy na vrcholných mezinárodních akcích ovšem nezůstala osamocena a adeptů na prvenství v anketě je tak hned několik. Nejen co do počtu nominací o sobě tradičně dávali vědět zástupci vodního lyžování, jachtingu či veslování – především Sedlmajer, Fiala a Valsová. Vedle vodních sportů na Mělnicku hrají prim také ty bojové na čele s karate a skvěle reprezentované třeba Josefem Pacovským nebo talentovanými sourozenci Brejchovými, i když ti si na ocenění mezi dospělými ještě nějakou dobu počkají.

Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Mělnicka 2014: čtvrtek 26. února, 18.00, Společenský dům Neratovice

Dva nejpopulárnější sporty – fotbal a hokej – se naopak ucházejí v podobě FK Neratovice a HC Junior Mělník spolu s dalšími šesti o triumf mezi kolektivy a také mezi nimi těžko hledat favorita.

Že porotci z řad zástupců sportovních svazů a klubů, sponzorů, vedení měst a redakcí neměli snadné rozhodování, dokládají i nesmírně těsné bodové rozestupy mezi nejlepšími v hlavní kategorii jednotlivců. Vyhlášeno v ní bude deset nejlepších. Jeden z nich bude oceněný jako absolutní vítěz. Tři nominovaní se dočkají ocenění v kategorii talentů, po jednom ve všech ostatních: kolektiv mužů, kolektiv žen, síň slávy, zasloužilý funkcionář, nejlepší krajánek, trenér, handicapovaný sportovec a fair play.

Zvláštní postavení má volba sportovní Hvězdy čtenářů Mělnického deníku, kde nemusejí na prvním místě zdaleka rozhodovat dosažené úspěchy, ale třeba jen sympatie k danému sportovci, jeho klubu nebo odvětví. „U čtenářů letos po velkém boji zabodoval sport, jehož zástupce nebyl v historii ankety na Mělnicku ještě ani jednou oceněn," navnadil sportovní redaktor Mělnického deníku Luboš Kurzweil. „Jinak i my můžeme potvrdit stále vzrůstající zájem o anketu. Důkazem je téměř čtyři sta hlasovacích lístků během několika dní," dodal.

Galavečer pak není jen o připomenutí výrazných výkonů, kterými se sportovci v uplynulém roce zapsali ať už jako jednotlivci, nebo kolektivy, zároveň je to příležitost vidět je na vlastní oči a přitáhnout pozornost médií i veřejnosti. Často jde o menšinové sporty, které nedostávají tolik prostoru jako ty nejsledovanější.

Galavečer se koná jako tradičně ve velkém sále Společenského domu v Neratovicích. Starostka Lenka Mrzílková převzala nad akcí záštitu. V programu vystoupí Eva Matějovská, Gabriela Goldová a Kamila Nývltová. Akci bude moderovat Radek Šilhan. Veřejnost má vstup zdarma. Vstupenky budou k mání i na místě těsně před začátkem, který je v 18 hodin.