Tradiční mezinárodní silniční závod v běhu na 25 km na trati z Mělníka na Harasov a zpět je současně vypsán jako Přebor Středočeského kraje a Mělnicka.

Historie závodu je velice zajímavá. Akce byla založena v roce 1970 mělnickými lyžaři z TJ EMĚ na podporu propagace sportu a hlavně běhání mezi mládeží. První běžecký závod v Mělníku se velmi dobře uvedl a rychle se rozvíjel. Na startu prvního ročníku stálo 68 vytrvalců, mezi nimiž nechyběla známá jména tehdy vynikajících běžců jako ing. Hron, Láďa Skála, Ruda Vichera nebo Vašek Chudomel a z mělnických Míla Rameš a Radomír Daněk.

Každým rokem se počet zvyšoval na 148, 144, 243, 314, 370 a v roce 1976 dosáhl počet startujících dokonce 448. Pravidelně přijížděli závodníci z mnoha evropských států, například z Rakouska, Polska, Rumunska a hlavně také z NDR a NSR. Obavy z možného sbližování sportovců obou německých států byly zřejmě také záminkou k bezdůvodnému a nesmyslnému zákazu závodu okresními orgány ČSTV a KSČ v roce 1977, a to na „věčné časy“. Tento stav trval až do pádu totalitního systému, než mohl být Běh Kokořínským údolím opět obnoven z nadšení hrstky zbylých organizátorů, takže letos se poběží už jeho 38. ročník.

Původně vedla trať z náměstí Míru přes Karlovo náměstí a dále ulicí Krombholcovou, Bezručovou, Chloumeckou na Chloumek a přes Lhotku na Harasov. Nová trať využívá nového železničního nadjezdu na Pšovce směrem ke Chloumku.

Absolutní rekord závodu drží z roku 1975 Václav Mládek z Lovosic. Jeho čas 1 hodina, 17 minut a 21 vteřin nebyl dosud překonán ani vážněji ohrožen. Nejlepšího času na nové trati dosáhl v roce 1995 Martin Horáček z Liberce výkonem 1,21:04 hod. Mezi ženami zaznamenala v roce 2006 vynikajícího času (1,35:41) reprezentantka Táňa Metelková z Týniště nad Orlicí.

Nejvíce vítězství (3) získal Günter Frohs z bývalého NDR (1972 - 74) a etiopský student medicíny v ČR Serbessa Mulugeta (1999, 2001 – 02). V ženské kategorii čtyřikrát dominovala Karla Mališová z Prahy.

Všech dvaadvaceti předchozích závodů se celkem zúčastnilo už 2038 vytrvalců. Nejvíce startů má na svém kontě Jaroslav Klimpera z Prahy a Kamil Krpata z pořádajícího oddílu.