Iveta Šmejkalová, která stojí v čele ligy už čtvrtý rok, prozradila, že o účast v turnaji je čím dál větší zájem, kapacita je však omezená. „Sdružujeme šest škol, máme patnáct družstev ve dvou věkových kategoriích. Nemůžeme už přijímat další týmy, protože bychom za ty tři hodiny, které na každý turnaj máme, nezvládli odehrát všechny zápasy," vysvětlila ředitelka ligy, sama aktivní házenkářka, předsedkyně 1. HC Wendy Mělník a zároveň učitelka v Základní škole v Malém Újezdu.

Možnost seznámit děti ve věku od šesti do dvanácti let se základními pravidly házené vítá. Turnaje jsou podle ní nejen zajímavým zpestřením hodin tělocviku, ale také možností, jak školáky k házené přilákat a třeba je i naverbovat k házenkářskému oddílu. „Jako nábor to funguje výborně. Děti to chytne, rozkřikne se to mezi nimi a mnohé k nám pak opravdu začnou chodit," pochvalovala si Iveta Šmejkalová, která se na post ředitelky ligy dostala v době, kdy byla na mateřské dovolené. „Tehdy vedl ligu Miroslav Rebro, ale z časových důvodů a také proto, že ho to vyčerpávalo, se této funkce vzdal. Já měla naopak času poměrně dost, měla jsem v té době malou dcerku. A chtěla jsem i zkusit něco nového, tak jsem se do toho za pomoci Lídy Dohnalové pustila," popsala.

Její úsilí se vyplácí. Mělnický házenkářský oddíl má díky školní lize stálý přísun nových hráčů, a jméno už si udělala i liga samotná. Například na velké finále minulého ročníku, ve kterém se hraje o konečné umístění, se přijeli podívat hned dva reprezentanti nejlepšího českého mužského týmu HBC Jičín Michal Naimann a Filip Veverka. Podobné překvapení pro malé sportovce chystá Iveta Šmejkalová i pro letošní rok, ačkoli zatím netuší, kterou známou osobnost české házené do Mělníka pozve. „Možná to tentokrát bude nějaká žena, i když ještě vůbec nevíme, kdo by to mohl být. Ale určitě někdo top," prozradila ředitelka ligy.

Tu navíc potěšila také skutečnost, že její svěřenci z Malého Újezdu zvítězili v minulém roce v miniházené v kategorii Talent roku. „Získali jsme díky tomu nějaké vybavení a děti se mohly podívat do olympijského parku," doplnila.

Školní liga v miniházené se hraje každé druhé úterý v měsíci od října do května. V červnu pak následuje finálový turnaj, na kterém se rozdávají medaile.