Středočeská výprava očekává, že to opakovaně cinkne, jak se ve sportovních kruzích říká: tedy že se nebude vracet bez medailí.

Předpokládané úspěchy mezi jednotlivci i v kolektivních sportech dávají naději na naplnění vysokých ambic středočeské výpravy usilující i o některou z předních příček v celkovém pořadí krajů. V tomto ohledu je na co navazovat: prvenství vybojovali mladí Středočeši v letech 2009, 2013 a 2015; předloni získali třetí příčku.

V té souvislosti připomněla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), že největší a nejlidnatější kraj přináší mnoho předpokladů k úspěchu. „Navíc velkou motivací pro Středočechy je atlet Adam Sebastian Helcelet, který vystoupil jako vlajkonoš,“ poznamenala k zahajovacímu ceremoniálu hejtmanka, jež reprezentanty kraje zajela podpořit.

Někteří ze starších sportovců se mládežnické olympiády účastní již opakovaně: ať už jde o atlety, plavce, cyklisty, orientační běžce – ale i fotbalisty, volejbalisty či basketbalisty.

„Naši mladí sportovci mají možnost trénovat nejen ve velkých městech, ale také v menších obecních klubech, které jsou v kontaktu se sítí sportovních center mládeže,“ zdůraznila hejtmanka.

Pochlubila se, že na podporu sportu (a mládežnického především) kraj ročně posílá desítky milionů korun; jak prostřednictvím center mládeže, tak prostřednictvím finanční podpory jednotlivých sportovních akcí.