Předposlední závod extraligy družstev na ploché dráze připravil divákům úžasnou podívanou, bohužel byl hodně ovlivněn hned na začátku hrozivým zraněním domácí opory Martina Vaculíka. I bez něj skončilo Slaný na druhém místě, když nestačilo na nabitou sestavu PDK Grepl Mšeno, ale v závěrečné jízdě se přehouplo přes Pardubice.

A jízda, v níž slánský Ulamek musel vyhrát a ještě doufat v pomoc svého krajana Walaseka, který coby borec Mšena musel zdolat pardubického Dána Monberga, může být pro celou extraligu důležitá.

Před posledním závodem na Markétě totiž Východočeši téměř ztratili náskok a vedou jen o jeden hlavní bod před dvojicí Slaný – Mšeno.

Ale zpět k závodu. Mšeno šokovalo sestavou, v níž nebylo mnoho slabých míst. Kromě účastníka GP Walaseka dorazil i údajně zraněný Američan Greg Hancock a také skvělý Tomáš Topinka.

Slaný s Ulamkem, Drabikem a Vaculíkem hodlalo s favoritem vést vyrovnanou bitvu, jenže už ve čtvrté jízdě muselo plány přehodnotit. Slováka Vaculík se po startu dostal před Pražana Rymela, ovšem ten škobrtl o jeho stroj a oba borci skončili v bariéře.

Zatímco Rymel vyvázl jen vyloučením z jízdy, Vaculíka se zlomeninou stehenní kosti museli rychle ošetřit lékaři a brzy putoval na operační stůl.

Domácí tým ale situaci nezabalil. Dokonce se chvíli sápal i na suverénní Mšeno, ale v 16. jízdě ho potkala další smůla – Polák Drabik musel v poslední zatáčce odstoupit z prvního místa. Slánským zbyl jen tvrdý boj s Pardubicemi, který poté, co Aleš Dryml proměnil ve 22. jízdě žolíka, nevypadal moc nadějně.

Ale Slaňáci se nevzdali, Drabik vyhrál a Ulamek v poslední jízdě také. Když navíc Walasek předjel Monberga, klesly Pardubice na třetí příčku. A o vyvrcholení extraligy je postaráno.

„Dnes jsme nastoupili v nejsilnější sestavě a jsme maximálně spokojení. Závod přesně splnil naše tajná přání. Ze soutěže jsme udělali až do konce strhující boj. Před závodem v Praze je vše otevřené a bude to boj na ostří nože,“ uvedl po závodě prezident vítězného PDK Rudolf Grepl.

Pořadí ve Slaném: 1. Mšeno 51 b. (Hancock 15, Topinka a Walasek oba 12, Šitera 9, Jaroš 3), 2. Slaný 43 (Ulamek 18, Drabik 13, Málek 9, Čejka 2, Dudek 1, Vaculík 0), 3. ZP Pardubice 42 (A. Dryml 14, Monberg 11, Ferjan 9, Suchánek 8, Milík 0), 4. Olymp Praha 23 (Kůs 10, Franc, Pučko a Gavenda po 3, Rymela Ondrašík oba 1). Průběžné pořadí (po 3 ze 4 závodů):1. ZP Pardubice 12/124, 2. Mšeno 11/134, 3. Slaný 11/125, 4. Olymp Praha 6/84.