Plochodrážní svátek hostil v sobotním odpoledni plochodrážní stadion ve Mšeně. Konal se zde totiž jeden ze závodů kvalifikace na juniorské mistrovství světa. Mezi šestnáctkou jezdů z Německa, Polska nebo Australie nechyběla ani česká želízka v ohni. Těmi nejžhavějšími byli Matěj Kůs a domácí jezdec Filip Šitera.

Při dopoledním tréninku to však se samotným závodem vypadalo bledě. „Upřímně jsem si myslel, že se odpoledne závod ani nepojede, protože po dešti byla trať hodně měkká a navíc to vypadalo na další průtrž mračen,“ řekl po závodě nejlepší český jezdec v závodě Matěj Kůs. Počasí se však umoudřilo a pořadatelé udělali během krátké doby pořádný kus práce, takže trať byla v průběhu závodu samotného takřka v dokonalém stavu.

Ze šestnáctky jezdců měla postup do semifinále světového šampionátu zajištěna nejlepší šestice. Do ní se nakonec z českých jezdů probojoval pouze Matěj Kůs, který dvě ze svých pěti rozjížděk vyhrál. Dobře měl závod rozjetý také Boleslavák Filip Šitera. Dvakrát skončil druhý, ale ve třetí rozjížďce jej zradil motocykl a Šitera tak zůstal bez bodu a de facto mu tím zhasla šance na postup. Nic mu již nebyla platná ani výhra v posledním závodě. Další český jezdec Martin Gavenda obsadil desáté místo a Michal Dudek, jenž se do závodu dostal na poslední chvíli místo zraněného Rakušana Kulterera, skončil dvanáctý.

Celkovým vítězem se stal přesvědčivě mistr Německa Kevin Wöllbert, který získal 15 bodů (4× 1., 1.x 2.). O druhé místo se museli v dodatečné rozjížďce poprat Rus Laguta s Klindtem z Dánska. Stříbrný věnec si nakonec odnesl prvně jmenovaný.

Prezident mšenského oddílu Rudolf Grepl byl se závodem spokojen: „Závody vyšly na jedničku, jsem spokojen.“ A pokračoval: „Škoda jen, že se nepodařil postup Filipa Šitery a dalších českých jezdců.“

Konečné pořadí:

1. Kevin Wöllbert (GER) – 15 bodů
2. Artem Lagusta (RUS) – 13 bodů
3. Nicolai Klindt (DEN) – 13 bodů
4. Michal Mitko (POL) – 11 bodů
5. Sönke Petersen (GER) – 11 bodů
6. Matěj Kůs (CZE) – 11 bodů

7. Justin Sedgmen (AUS) – 8 bodů
8. Filip Šitera (CZE) – 7 bodů
9. Mateusz Lampowski (POL)- 7 bodů
10. Martin Gavenda (CZE) – 6 bodů
11. Vyacheslav Kazachuk (RUS) 6 bodů
12. Simon Lambert (GBR) – 5 bodů
13. Nicki Barrett (DEN) – 4 body
14. Renato Cvetko (CRO) – 2 body
15. Michal Dudek (CZE) – 1 bod
16. Aaron Summers (AUS) – 1 bod
Matěj Kůs: Důležitý je postup

Český plochodrážní prapor pozvedl ve Mšeně pouze Matěj Kůs. Z českého kvarteta jezdců se jako jediný dokázal protlačit do postupové šestice do semifinále juniorského mistrovství světa.

Jste se šestým místem spokojen?
Kvalifakace se jezdí na postup a jedno jestli skončí první nebo šestý. Důležité je, že jsem postoupil a jsem spokojen.

Jaká byla dráha ve Mšeně?

Byl jsem hodně překvapen, protože po dopoledním tréninku, kdy to bylo hodně měkké po dešti, jsem myslel, že se odpolední závod vůbec nepojede.
Musím pochálit pořadatele za tu trať.

Překvapilo vás nějaké jméno v první šestici?
Všichni dopadli podle mých představ. Překvapil mě snad pouze Australan Sedgman.

Co říci k návštěvě?
Návštěvu asi ovlivnilo to dopolední počasí. Spousta lidí si asi myslela, že se nepojede.