Důstojnou účast v tomto mistrovském klání nejlepších cyklistů bojujících o titul mistra České republiky mezi amatéry nakonec zajistil početný peloton. Vždyť na start se postavilo celkem 121 závodníků a závodnic. Čekalo na ně pět okruhů pestré jízdy terénem na horském kole.

Trasa závodu vedla převážně po lesních cestách, dostalo se i na oblíbené stoupání po kostkách okolo kostela a také na technickou pasáž v podobě stupňovitého sjezdu po schodech z lesoparku. V době startu se na všechny usmívalo sluníčko a teplota blížící se třiceti stupňům ve stínu dala jasně najevo, že se nebude jednat o žádnou procházku růžovým sadem. V pravé poledne výstřel startovní pistole rozpoutal pravou pekelnou výheň.

Na pětikilometrovém okruhu se čelo závodu početnému diváckému poli ukázalo v místě cíle po necelých dvanácti minutách ostré jízdy. Zhruba dvacet nejrychlejších vytvořilo v čele závodu kompaktní vedoucí skupinu. Zbytek jezdeckého pole najížděl do druhého kola už značně roztrhán, a závodníci tak připomínali korálky na nekonečném cyklistickém řetízku.

Ve třetím okruhu se pokusil o nástup Václav Aška, jenž si vybudoval desetisekundový náskok na poměrně zdecimovaný zbytek vedoucí skupinky. Ta v nájezdu do třetího okruhu čítala pouze deset jezdců. Blížil se závěr a s ním se stupňovalo i tak velmi vysoké tempo.

Do posledního okruhu se cílovým prostorem protáhla vedoucí skupina, která zlikvidovala nadějně vypadající Aškův náskok. Rozřešení rébusu, kdo se stane novým amatérským mistrem republiky, přineslo až závěrečné cílové stoupání, které plynule navazovalo na travnatou část. Na ni už osamoceně najížděl Václav Aška, který nakonec zvítězil. Jezdec Duratec teamu si dojezd doslova vychutnal a s kolem nad hlavou „prošel" stylově cílem závodu.

Ženám od úvodního kola dominovala Karla Štěpánová, která diktovala tempo závodu takovým způsobem, že už v prvním okruhu setřásla všechny své konkurentky a přivezla svému týmu Kona cycling point premiérový titul mistrně republiky v závodě horských kol amatérských cyklistů.

Po skončení hlavního závodu dospělých následoval povedený závod dětí. Ty startovaly samostatně, rozdělené do příslušných věkových kategorií. Ať se to zdá neuvěřitelné, všem věkovým kategoriím dominovala jediná rodina. Na stupeň nejvyšší se v jednotlivých dětských kategoriích postupně postavili Veronika Mišoňová, Magdaléna Mišoňová a Matěj Mišoň, všichni členové týmu Sokola Veltěž. Díky podpoře města Kralupy nad Vltavou a Odolena Vody se tak uskutečnilo nezapomenutelné cyklistické klání, na něž se účastníci mohou těšit také v roce 2013.

PETR ŠKRABAL