Letošního ročníku, který ve spolupráci s Českým veslařským svazem pořádá Klub veslařů Mělník 1881, se zúčastní kompletní česká špička nejen v kategoriích mládežnických, ale i seniorských.

S výjimkou Jakuba Hanáka, který se v letošním roce věnuje studiu, jsou přihlášeni všichni účastníci loňských olympijských her včetně stříbrného Ondřeje Synka a v Pekingu páté nejlepší skifařky Mirky Knapkové. Celkem podalo přihlášku 365 posádek.

Závod velmi dobře odhaluje fyzickou zdatnost účastníků a výsledky jsou velmi důležité pro všechny trenéry, včetně ústředních trenérů veslování.
Do závodu se připravují i mělničtí dorostenci a junioři Radek Váňa, Jirka a Michal Kletečkovi, Michal Truksa, Petr Vondrouš, Michal Kubeš a Filip Kulhánek – všichni na skifech. Mezi hlavní želízka patří Martin Oškera, Vašek Valsa a Jan Andrle – rovněž na skifech. V kategorii mužů– seniorů reprezentuje mělnický oddíl Roman Novotný.

Mělnickému veslařskému klubu se už několik let daří organizátorsky zvládat tento velký veslařský podnik, který pravidelně navštěvují i závodníci ze zahraničí. Letos diváci na trati uvidí kromě českých posádek i zástupce Slovenska a Německa.

Laterární kanál je v České republice jediná regulérní trať vhodná pro tento druh závodu, a tak patří vděk organizátorů i všem lodním dopravcům a dotčeným orgánům, které každý rok vychází vstříc a jejichž souhlas je základem úspěchu uskutečnění mistrovství.

Pořadatelé zvou všechny příznivce sportu do prostoru cíle u hořínského zdymadla. Start první posádky je v sobotu v 10 hodin. Závody mužů začínají ve 14.20, žen v 16 hodin. K dispozici bude občerstvení a posezení s výhledem na vodní plochu.

(jk, lk)