PražskýEden letos v létě zaplní tisíce Sokolů z celé České republiky. Od 1. do 7. července se tam totiž uskuteční patnáctý všesokolský slet, jímž Sokolové oslaví 150. výročí od založení České obce sokolské.

Výročního sletu by se mělo zúčastnit třináct až patnáct tisíc cvičenců, které by měli doplnit například Sokolové ze Spojených států amerických, Austrálie i Kanady.

Nastadion se chystají i Sokolové ze župy Barákovy, do níž se řadí všechny Tělocvičné jednoty Sokol působící na Mělnicku. Ještě předtím se ale podle Lenky Brandlové z Barákovy župy chystají na župní slet, který plánují v brandýském Sokole na 19. května.

„Součástí sletu budou sportovní doprovodné turnaje, které se budou konat kolem tohoto termínu. Některé se uskuteční přímo v Brandýse nad Labem a jiné například i v Dolních Beřkovicích,“ řekla Brandlová a dodala, že župnímu sletu budou předcházet ještě Pražské sokolské slavnosti pořádané k výročí ve dnech od 11. do 13. května. Nebudou tam chybět různé semináře, sportovní utkání a soutěže pro děti. Poslední den si pak Sokolové zacvičí na hromadné skladby.

Jednoty ve městech a obcích budou letos k příležitosti významného výročí pořádat podle Brandlové vlastní menší akce. „Některé jednoty jsou však tak malé, že by to ani organizačně nezvládly,“ poznamenala Sokolka.

Sokolové z Mělníka na všesokolském sletu rozhodně chybět nebudou. Potvrdila to jednatelka jednoty Taťána Bubníková, která je zároveň místostarostkou župy: „Na všesokolský slet se do Prahy vypraví zhruba stovka mělnických Sokolů. V současné době se v Tyršově domě konají nacvičné. Na secvičné srazy pak jezdíme do ostatních jednot.“

Vedle toho, že se mělničtí Sokolové zúčastní župního i všesokolského sletu, připravují k výročí také vlastní program. „V září chystáme promítání vzpomínkového filmu, který nám doporučí Státní filmový archiv a zavzpomínáme na Sokoly popravené v Mauthausenu. A na sklonku listopadu počítáme v Tyršově domě se župní akademií, kde budou ukázky ze sletových skladeb,“ doplnila jedna z hlavních postav mělnického Sokola. V Mělníku k výročí chystají také sportovní turnaje a atletické závody, které odstartují na jaře.

Mladší žákyně, dorostenky a ženy z kralupského Sokola sev Edenupředstaví ve dvou skladbách – Jonatán a Nebe nad hlavou. K výročí pak v domácích Kralupech podle starostky jednoty Kateřiny Procházkové Sokolové uspořádají v září atletické závody. „Slet a výročí budeme zmiňovat na všech našich akcích, což jsou například Šibřinky, dětské závody nebo Strašidelné odpoledne,“ uvedla Procházková.

Například cvičence ze Mšena ale návštěvníci stadionu neuvidí. Podle starostky jednoty Hany Nečasové jich ve Mšeně není tolik, aby chodili pravidelně nacvičovat, sletu se tak nezúčastní. Plánují ale účast na akcích v Mělníku.

K výročí 150 let od vzniku Sokola ve Mšeně věnují některou z tradičních akcí, ať už běh, volejbalové turnaje nebo jinou akci. „Na podzim v sokolovně uspořádáme akademii,“ poznamenala starostka jednoty, která má bezmála tři sta členů, z toho třetinu aktivních sportovců v různých sportovních disciplínách.