„Celá naše akce je ve znamení půlení. Kromě Miřejovického a Pivního půlmaratónu se zde setkáte i s pravými Miřejovickými půlčíky. A symbolický je i čas konání, který je v půlce prázdnin," vysvětlil hlavní pořadatel Josef Burian. Prozradil také, že od půlky (jak jinak) července má kvůli starostem s přípravou zhruba půlku času na spaní. Hlavní organizační výbor je totiž jen tříčlenný, ale v den konání závodu se vždy najde padesát až šedesát dobrovolných nadšenců, kteří rádi každoročně pomáhají. Letos se kapacita závodu, která je tři stovky startujících, naplnila velmi rychle.

Hlavní závod, více než jedenadvaceti­kilometrový půlmaratón, začíná v deset hodin a běží ženy i muži v několika věkových kategoriích. Na závodníky čeká příjemná rovinatá trať, která z velké části vede krásným parkem zámku Veltrusy. Certifikovaný závod se zároveň běží jako krajský přebor Středočeského kra­je. Asi po deseti minutách odstartuje i nesoutěžní Lidový běh pro ty méně zdatné, který je dlouhý jen 2,1 kilometru, tedy jednu desetinu půlmaratónu.

Pozdě odpoledne pak program uzavírá Pivní půlmaratón, který má velmi specifická pravidla. Každý závodník při něm absolvuje dva půlkilometrové úseky, přičemž na každém z nich musí zkonzumovat jednu „desítku". Tím si doplní délku tratě na oněch požadovaných jednadvacet kilometrů, kolik má správný půlmaratón měřit.

Musíme ještě osvětlit, kdo jsou Miřejovičtí půlčíci. Nejde, jak by se mohlo zdát, o místní hobbity, ale o amatérské závodníky, kteří se umístí v půlce startovního pole. I oni získají cenu, protože pořadatelé si váží každého běžce, který dorazí. Kromě toho své ceny udělují i starostové okolních obcí a kastelán veltruského zámku.

A jak je to s těmi nejkrásnějšími půlkami? „Všichni účastníci i diváci si vybírají ze startovního pole muže a ženu s nejkrásnějším pozadím a dávají svůj hlas prostřednictvím anketního lístku, který je zároveň slosovatelný v tombole. A vítězné zadečky pak oblékneme do našeho speciálního prádla z merina," odtajnil záhadu David Chovanec z Icebreakeru, který tuto anketu na miss a missáka pozadí jako partner akce sponzoruje, a dodal: „Rádi podporujeme takové amatérské sportovní nadšence, jako jsou organizátoři Miřejovického půlení."

Pořadatelé mysleli nejen na běžce, ale i na jejich rodiny a další návštěvníky. Proto tu bude k dispozici i dětský koutek, kde se mohou dosyta vyřádit i ti nejmenší na různých atrakcích. Miřejovické půlení tak může být dobrým tipem na rodinný výlet.

BARBORA MOCOVÁ