„Mšeno nás kontaktovalo tři roky. Honza ale získal základy ploché dráhy v Plzni, sportovně tam vyrůstal a přišlo nám hloupé odejít, i když finanční podmínky jsou ve Mšeně nesrovnatelně lepší,“ vysvětluje Janův dědeček, který býval stálicí české ploché dráhy 60. a 70. let minulého století a nyní působí jako trenér, manažer i mechanik svého vnuka. „Plzeň se pro letošní sezonu rozhodla, že extraligu nepojede, proto jsme nakonec do Mšena odešli. Honza tam pojede jako povinný junior.“

Kromě domácích soutěží se mladý Holub chystá i do první polské ligy (druhá nejvyšší soutěž), kde bude hájit barvy Opole. Celkem ho čeká pořádná porce zhruba šedesáti závodů za rok.

„Je toho dost, ale zvládnout to musíme,“ má jasno. „Důležité je, že mi vycházejí vstříc ve škole,“ říká student Střední průmyslové školy automobilní v rodných Českých Budějovicích.

Příprava v jihočeském regionu, který nedisponuje plochodrážním oválem, není jednoduchá. „Každou středu jezdím trénovat do Plzně. Přes zimu trénujeme na ledě na šroubcích, což je dobrá příprava,“ tvrdí Holub junior.

„V březnu bych měl odjet trénovat do tepla do Chorvatska a začátkem dubna už začínají závody,“ nastínil nejbližší plány.

A cíle do nadcházející sezony? Pokračovatel slavného jména by rád obhájil titul mistra republiky juniorů do 21 let a postoupil také do finále mistrovství světa této věkové kategorie. „To by bylo pěkné a udělám pro to maximum,“ ujišťuje. Stále více by se chtěl prosazovat také mezi seniory. Chtěl by uspět v domácím seniorském šampionátu jednotlivců i družstev.

Holub nejmladší přitom začínal v týmu Martina Smrže na silnici, ale brzy přešel také na škvárový ovál. „Po těžkém úrazu mého syna Honzy jsem jasně řekl, že motorka mi nesmí do baráku. Jedna tam ale zůstala. Potřeboval jsem ji zajet, mladej na ni sedl a už z ní neslezl,“ usměje se Jan Holub nejstarší.

„Hrozně mě to lákalo,“ přiznává vnuk, který kouzlo levých zatáček poprvé okusil v roce 2006 a hned o rok později už se mohl radovat z titulu mistra republiky juniorských družstev.

Postupně se začal prosazovat do české juniorské špičky a loni také sbíral první ovoce své poctivé přípravy. Stal se totiž mezi juniory trojnásobným mistrem republiky: v kategorii do 19 a 21 let a k tomu ještě přidal spolu s Michaelem Hádkem titul ve dvojicích.

„Určitě to byl velký úspěch. Především si cením titulu mezi jednadvacítkami, kde jsem porazil i o dva roky starší soupeře,“ říká nejmladší z rodu Holubů.

Mezi devatenáctiletými byl navíc devátý ve finále mistrovství Evropy v Chorvatsku, kam postoupil jako jediný Čech. A začínal se rozkoukávat také mezi dospělými. Rovněž s Hádkem byl čtvrtý na mistrovství republiky dvojic a v extralize s Plzní obsadil čtvrté místo. Se Mšenem, které je obhájcem titulu, může zase o něco výš…