Když předloni před Vánoci přebírali od bývalého olympionika Štěpána Janáčka a dnes patrona projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů snůšku zlatých, stříbrných či bronzových odznaků za své výkony v roce 2013, byli fotbaloví Tygři z Neratovic v tomto ohledu benjamínky.

Dnes se v akci narozené v hlavách atletických olympijských vítězů a mistrů světa Romana Šebrleho a Roberta Změlíka cítí coby matadoři. Disciplíny jako sprint, běžeckou vytrvalost, shyby, kliky, dálku, švihadlo, trojskok, sedlehy či hody medicinbalem a krikeťákem zvládají s bravurou. Vždyť se jim věnovali po celý rok 2014 a brzy se za to dočkají sladké odměny.

Jejich výkony jsou po vzoru atletického desetiboje přesně oceněny danými tabulkovými body a za celkové součty pak na ty nejlepší čekají odznaky s letopočtem 2014: bronzové, stříbrné, zlaté či dokonce diamantové. S jejich kompletní sbírkou se chystá do Neratovic v pátek 9. ledna právě Štěpán Janáček – navíc zřejmě s velkým překvapením.

„Není moc fotbalových oddílů, které se zapojují do projektu OVOV s takovou vervou. Už loni mě Tygříci svým přístupem dostali," podotýká Štěpán Janáček. „Jezdím s odznakem po hodně klubech a školách, kde se OVOV uchytil, protože děti baví. Ale v Neratovicích jsou kluci výjimeční v tom, že do něj jdou s neskutečným drajvem. Trenéři tu pochopili, že fotbalisté musejí být fyzicky připraveni. A čím starší jsou, tím víc. Bude pro mě příjemné se vrátit tam, kde se rodí úspěch. A doufám, že na jeho oceňování nebudu sám. Lákám na akci i osobnost nejosobitější," říká trochu tajemně Štěpán Janáček.

Už teď je jisté, že odměňovat se bude v Neratovicích dosyta. „To, že jsme měli na odznak celý rok, se samozřejmě projevilo. Poslední soutěže jsme absolvovali na samotném konci prosince. Sešli jsme se dokonce i na Silvestra. Některým klukům totiž chybělo jen pár bodíků, aby se z bronzových placek posunuli na stříbro. A nyní mají součty, o nichž se nám loni ani nesnilo. Zlatých odznaků budou muset organizátoři přibalit víc, než jsou zvyklí," směje se David Šprincl, který má plnění projektu OVOV u neratovického mládežnického fotbalu na starosti.

„Je samozřejmě skvělé vidět v celorepublikových tabulkách černě na bílém, jak jsme úspěšní," přidává se Vratislav Polka, který jako hlavní trenér vede mladé Tygry z Neratovic přes pět let. „Vím, kvůli čemu to je. Protože naše kluky baví soutěžit, ať jde o fotbal nebo jakýkoliv jiný sport. Mají přístup, jsou aktivní a každá nová disciplína, kterou fotbal proložíme, jim způsobuje radost. A já ji mám taky," přiznává Vratislav Polka.