Předsedou oddílu, v němž hrají pouze zástupkyně něžného pohlaví, je muž – Jiří Sloup, který si po úspěšném druholigovém dvojutkání se Sokolem Mnichovo Hradiště našel čas na delší povídání.

Volejbal je všeobecně sportem mužů, ale i žen, nicméně v Neratovicích toto obvyklé pravidlo neplatí…
Máte pravdu, u nás hrají tuto krásnou hru jen ženy, juniorky či žákyně. Muži tu hráli v daleké minulosti nejvýše krajské soutěže a zhruba před 30 lety skončili. Důvodem byl nedostatek hráčů. Kádr zestárnul a v mládežnických kategoriích volejbal ve městě neustál velkou konkurenci fotbalu a hokeje.

Ve II. lize nalézáme neratovický tým nepřetržitě zhruba 11 let…
Je pravda, že ve II. lize působíme tak dlouho, ale již v 90. letech se našemu družstvu dvakrát povedl postup do této soutěže. V kádru byly pouze vlastní odchovankyně, které své zkušenosti nedokázaly proměnit v záchranu, a hned následoval sestup zpátky do kraje. Základem nové éry se stalo třetí místo v dorostenecké lize. Kádr úspěšného týmu, posílený o zkušenější hráčky, se stal základem druholigového družstva.

Mohl byste zhodnotit neratovická vystoupení v této soutěži?
Patříme k tradičním účastníkům soutěže, v níž se pravidelně umisťujeme mezi třetím a pátým místem. Loňský a úvod letošního ročníku se nám nevydařil podle představ. Vítězná šňůra v posledních pěti zápasech nás posunula na sedmé místo, které zajišťuje klid beze strachu o sestup.

Pojďme si postupně představit další družstva…
V krajském přeboru se o B-tým stará trenérské duo Vyhnalová – Šenfelder. Působí v něm kromě hráček, které fungují jako záloha áčka, také celá řada juniorek. Ty nemají svou vlastní soutěž, a tak procházejí tvrdou školou právě v krajském přeboru.

Pamatujete také na nejmenší kategorie?
Jistě, v péči o ty nejmladší adepty vidíme budoucnost našeho sportu v Neratovicích. Radost nám dělají starší žákyně (7. – 9. třída ZŠ), jejichž patnáctičlenný kádr pod vedením trenérského páru Antonová – Šturm se může pochlubit čtvrtém místem v krajském přeboru. O slovo se již hlásí i patnáct minižákyň z páté a šesté třídy ZŠ, o které pečují matka s dcerou – Renata a Lucie Radilovy. Přípravu zahájily v prosinci loňského roku a koncem ledna absolvovaly svůj první soutěžní turnaj. Ale to ještě není všechno…

Snad nechcete říct, že máte ještě mladší hráčky…
Budete se možná divit, ale máme ještě dvě skupiny přípravky po 20 dětech. Do té starší chodí děti ze třetí a čtvrté třídy, mladší navštěvují slečny z první a druhé. O nejmladší drobotinu se starají bývalé hráčky a nyní trenérky Votavová, Fingerhutová, Slavíková a Hofmanová.

Vidím, že vaše předsevzetí v péči o nejmladší generaci nezůstávají jen na papíře…
Snažíme se přitáhnout takhle malé děti ke sportování vůbec. Musí dostat především základní pohybovou průpravu, která by měla být všestranná. S přibývajícím věkem může přibýt specializace přímo na volejbal.

Péče o tolik týmů stojí jistě nemalé finance, že?
S penězi na údržbu a úhradu energií nám velmi pomáhá mateřská TJ Neratovice, díky tomu máme zajištěna sportoviště. Bez této pomoci bychom nepřežili. Naším dalším významným partnerem je Dům dětí a mládeže, který zajišťuje ze svých prostředků prostory v tělocvičnách neratovických základních škol. Zbytek tvoří členské příspěvky a sponzoři. Ti v poslední době spíše ubývají, o to víc musíme poděkovat všem, kteří nás nyní podporují.

KAREL HORŇÁK