Když na poslední chvíli pořadatelé museli přemístit dějiště turnaje od Vltavy z Císařské louky do Libně, většina hráčů netušila, jaké skvělé prostředí pro hru se šiškou na písku poskytne zázemí pražského kempu. Dvanáctý ročník Beach ragby turnaje tak zcela jistě nebyl s ohledem na číslovku ročníku vůbec tuctovým.

A tak se ve dvou dnech posledního červencového víkendu z prostoru kempu pod Bulovkou ozývaly výkřiky sportovního povzbuzování dokonce v několika jazycích od češtiny přes francouzštinu, němčinu, angličtinu, slovenštinu až po italštinu, které tu ještě nezněly, neboť se dosud v obvodu Prahy 8 ragby na písku nehrálo.

„Na turnaji v plážovém ragby nejsme poprvé a naši účast bereme jako pěkné zpestření přípravy na nadcházející sezonu," přiznal po turnaji trenér kralupských ragbistů Robert Votipka.

Odehraných utkání v rámci programu 12. ročníku turnaje bylo dokonce tolik, že každý ze šesti rozhodčích jich odpískal okolo osmi. „Jsem rád, že se na turnaj přihlásili i ragbisté z malých nebo nově vzniklých klubů. A tak zde hráli například borci z Břeclavi,Českých Budějovic, Karlových Varů, Sedlčan a Kralup. Pro ně byl turnaj i příležitostí domluvy na případné spolupráci," řekl hlavní pořadatel Antonín Brabec.

„Na čtyři sta účastníků vytvořilo sestavy mužských, ženských nebo i smíšených týmů. Účastníci nejdříve prošli kvalifikaci ve skupinách a pak se rozjely semifinalové a finalové duely. Můžeme být spokojeni s atmosférou na hřišti i mimo něj. Večerní párty po prvním hracím dnu byla skvělá," dodal k turnaji druhý z hlavních organizátorů Jiří Skall.

V kontaktním ragby mužů vyhráli borci Sparty Praha, před týmem vytvořeným z hráčů Slavie Praha. Třetí skončili Piráti, tedy tým vytvořený z hráčů nejrůznějších klu­bů. V kategorii žen vyhrál tým Berušek, což byly převážně hráčky Sparty, před týmem sestaveným z hráček Brna a Vyškova a třetí skončily hráčky z Tatry. Turnaj smíšených celků vyhrál celek startující pod názvem Bongo Bongo, jehož nejstarším hráčem byl Václav Zelenka. Soutěž první divize, kterou hráli kralupští borci, byli nejlepší Francouzi z Anette, před hráči z Karlových Varů. Kralupy hrající pod hlavičkou Big shock skončily šesté.

Jak se hraje ragby na písku? Utkání v plážovém ragby se hraje s odlehčeným míčem a to v čase  dvakrát pět minut. Hráči  mohou skládat soupeře podobně jako při ragby  na trávě. Boduje se položením míče do stuhami vyznačeného prostoru na koncích hřiště a body se počítají po jednom. Kdo je trochu sportovně zdatný, už  po několika trénincích  může ragby na písku hrát.

Není bez zajímavosti, že za dvanáct let se turnaj pořádal na sedmi místech. Ragby na písku se hrálo ve Starých Hamrech, dokonce i na Mělnicku v Mlékojedech, dále v Praze v Hostivaři, na Strahově, ve Žlutých lázních, na Císařské louce a nyní na Korábě. „Za dvanáct let má plážové ragby i v Česku své příznivce. Větší popularitu si získává plážové ragby dokonce i za hranicemi, kde se už hrálo mistrovství Evropy, které nedávno vyhráli Francouzi,"prozradil pro ragbyový magazín Českéragby.cz mezinárodní ragbyový rozhodčí Štěpán Čekal, pro něhož byl turnaj v pořadí jiždesátým.

Z výsledků 1. divize 12. ročníku Beach ragby

Výsledky Kralup – ve skupině: Sedlčany 5:2, Č. Budějovice 5:4, Hot Rocks 3:6, Park Družba 1:4, o 5. místo: Park Družba 0:5. Pořadí: 1. Bad Sons Anette, 2. K. Vary, 3. Hot Rocks, 4. Sedlčany, 5. Park Družba, 6. Kralupy, 7. Břeclav, 8. Č. Budějovice.

PETR SKÁLA