Po dalším kole jednání to v rozhovoru pro Mělnický deník potvrdil vedoucí zimního stadionu Jindřich Merfait. Ten nedávno jako první přišel s návrhem, který rozezlil vedení hokejového klubu, aby město tréninkovou plochu právě kvůli dosluhujícímu chladícímu zařízení přebudovalo na víceúčelovou halu pro „menší“ sporty.

Jak se zrodil návrh předělat ledovou plochu na víceúčelovou pro hokejbal, florbal a další míčové sporty?
Před sezonou došlo k poruše chladícího potrubí. Proběhl audit z města, aby se zjistilo, zda nedošlo k pochybení, to se samozřejmě nepotvrdilo. Naopak audit doporučil, aby bylo potrubí změřeno rentgenem. Odborná firma zjistila, že potrubí je napadeno korozí, a navrhla výměnu. Oslovená firma z Roudnice nad Labem zabývající se touto problematikou je navíc schopná sehnat i dotace na opravu tohoto zařízení. Oprava by byla rozložena do dvou etap, v první by byla opravena ledová plocha jako celek, kde částka za opravu činila osm milionů korun, z toho firma přislíbila zajistit pět milionů na dotacích. Město by tedy tato oprava přišla na tři miliony korun. Druhá etapa, která se měla uskutečnit v příštím roce, by zrekonstruovala strojovnu. Stávající kompresory chladící obě plochy nedostačují, proto druhou plochu zachlazujeme, až počasí dovolí, to znamená někdy v polovině září. Provoz tak začíná až začátkem října.

Předpokládám, že město o vašem postupu vědělo?
Ano, vše probíhalo pod dohledem rady města, která poté rozhodla, že i přes možnost dotací do opravy nepůjde. Náklady se zdály veliké. Aby nezůstala plocha ležet ladem, tak jsem navrhl vedení města, aby se tam třeba i dočasně položila deska, která by zajišťovala víceúčelové využití haly. Mohl by se tam hrát hokejbal, florbal, in-line hokej a veškeré míčové sporty.

Hokejisté ale zastávají názor, že na opravu malé plochy by stačilo zhruba půl milionu.
Ano, s tím i přišli. Ta částka je ale vypočítaná pouze na opravu technologického kanálu, ale z naší strany byla snaha o komplexní opravu.

Nedávné rozhodování zastupitelstva o dalším osudu haly bylo kvůli názorovým střetům odloženo s tím, že všechny zainteresované strany ještě všechno projednají. Jak se v této otázce pokročilo?
Ve čtvrtek proběhlo jednání na radnici za účasti všech. Bylo domluveno, že se počká až do skončení letošního provozu na druhé ploše, tedy zhruba do poloviny dubna. Poté se udělají sondy na ledové ploše a posoudí se, zda-li je možná oprava tak, jak navrhují hokejisté, nebo se doopravdy bude muset udělat jako jeden celek.

Současné vzájemné osočování z řad kralupských sportovců je tedy nejen zbytečné, ale i předčasné?
I když hokejisté nejen mně nápad zazlívají, tak to určitě nebylo myšleno proti nim. Vedení zimního stadionu dělalo vše proto, aby se druhá ledová plocha opravila a dál pokračoval provoz na zimním stadionu, jak jsme zvyklí, až poté přišel nápad s víceúčelovou halou. Když se plocha opraví ať už částečně nebo komplexně, ať tady klidně pokračuje hokej jako dosud.

A kdyby dostala zelenou varianta s víceúčelovou halou, vešli by se hokejisté se svými týmy do rozvrhu jedné plochy?
Ano, hokejisté by se samozřejmě vešli a určitě by to nenarušilo jejich chod a činnost, kterou provozují. Museli by tedy určitě začít trénovat v dřívějších hodinách jako je tomu víceméně zvykem na zimních stadionech v jiných městech. Místo by bylo i pro hokejistky Slavie a dále by mohla pokračovat v nezmenšeném měřítku i amatérská hokejová liga. Pouze nějaká část večerní komerce by zimní stadion opustila. Tuto ztrátu, která by nebyla až taková, by předčily příjmy z víceúčelové haly.